| StefanMadalin02 a întrebat:

ce parere aveti pentru curse ce motorizare este mai buna benzian sau diesel si dc? Si care se poate duce la mai multi cp putere? Multumesc!

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai auzit vreodata de o masina sport diesel?

Logic ca nu, dieseul are cuplu mare la turatii mici si cam asta e tot avantajul lui, altfel si Ferrari, Lambourghini sau Porsche ar scoate masini sport cu motoare diesel

| xerxes1 a răspuns:

Dieselul se foloseste mai mult in agricultura.
La WRC sau Formula 1 ai sa vezi numai masini pe benzina.
Un motor turbo pe benzina se poate modifica destul de usor pentru o putere mai mare.
Exista diferite stadii de modificare in functie de rezultatele urmarite.

| Ironwin a răspuns:

Categoric benzina, nu poti sa faci comparatie intre un motor diesel turbo, cu un motor benzina aspirat. Deci sa presupunem ca ambele motoare sunt turbo cu aceleasi capacitati cilindrice, benzina ar castiga din mai multe motive
1. Greutate mai mica
2. Plaja de turatie mai mare
3. Puterea si cuplu distribuite pe o plaja mai mare de turatie.
Cand faci o comparatie intre masini ceea ce conteaza este puterea maxima si greutatatea, mai exact raportul lor.

| Boobeer123 a răspuns:

Motorul diesel are cuplu mai mare...in prima faza e mai puturos decat cel pe benzina, dar de la a 2-a sau a 3- a in sus, recuperezi happy

| StefanMadalin02 explică (pentru Boobeer123):

Ma refer la motoare modificate peste 3-400cp

| suntserios a răspuns (pentru Boobeer123):

Vezi ca e fix invers...

cand zici ca are cuplu mare inseamna ca pleaca mai repede de pe loc.

Motoarele de benzina sunt mai puturoare la plecare pentru ca au cuplu mai mic la turatii joase, dar recupereaza mai sus in ture.