| Den1470 a întrebat:

ce rol are EGR si Clapeta de Acceleratie?

4 răspunsuri:
| ginoeugen23 a răspuns:

Egr-ul foloseste gazela de evacuarehappy(exaust gas recirculation) si clapeta, ii inchide aerul cand iei piciorul de pe acceleratie

| ovimafiotul a răspuns:

EGR ul limiteaza puterea maxima posibila a unui motor in anumite regimuri de functionare si nu imbunatateste cu nimic arderea asa cum gresit se considera de unii, iar clapeta de accelerație permite strategiilor de control motor, din calculatorul de injecție, să optimizeze punctul de funcționare al motorului în sensul scăderii consumului de combustibil.

| ginoeugen23 a răspuns (pentru ovimafiotul):

Daca ti se infunda egr-ul... nu mai trage masina...

| Den1470 explică (pentru ginoeugen23):

Da frate, ai dreptate in legatura motorul, mersi de ajutor