| GabrielGL a întrebat:

Salut TPU, ce site-uri recomandati pentru cauciucuri auto, si la pret ok si calitate si ce parere aveti de cele allseson?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Https://www.auto-soft.ro/

Am o părere f proasta de all season. In Romania avem călduri foarte mari și zăpadă, gheață, ger. Eu nevoie de cauciucuri adaptate

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am luat de doua ori de aici: www.anvelope-oferte.ro
Au preturi bune si se misca bine, daca dai comanda in afara perioadelor de varf. In perioada de varf (sfarsit de noiembrie) sunt total depasiti de situatie. Am comandat o data o anvelopa si mi-au trimis dimensiunea gresita, am discutat cu ei si au zis ca revin cu un telefon, si au revenit... Dupa o luna. Am comandat undeva pe la jumatatea lui noiembrie, si am primit anvelopa corecta in ajunul craciunului.
In rest sunt ok, am cumparat si anul asta 4 bucati, au ajuns repede. Transportul e ieftin la ei, prin Fan Courier.
Despre anvelopele allseason am o parere ok. Daca ai masina usoara, merita. Am un Opel Astra mic, cu 4 anvelope Westlake all seasons, si se descurca foarte bine vara/iarna.
Iarna are aderenta buna, vara nu balanseaza, cu toate ca sunt inalte (195 65 R15).
Pe masini grele si performante nu recomand, acolo e nevoie de anvelope spre premium, dedicate fiecarui sezon.

| SunsetTrance a răspuns:

Nankang sunt ieftine si bune:

Eu am 4 bucati 195/65/R15 pe Astra G-ul meu - au fost 170 de lei bucata in 2019, si au DOT 2018.

Din ce am inteles, cele mai bune sunt cele care nu au sens de montare, ci cele cu 3 canale drepte de evacuare pe mijloc.

| SunsetTrance a răspuns:

Apropo, din ce am inteles, all-season sunt legale doar vara, si nici nu sunt la fel de eficient pe unul dintre cele 2 roluri.

Asa ca tot ajungi sa iti iei 2 seturi: vara si iarna.