| blackandwhite2000 a întrebat:

cum fac sa pornesc cu masina cu scartiat de roti
am un audi a6 2005 2.0 tdi diesel tractiune fata cutie manuala
se poate porni cu scartit daca este pe diesel?

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pornesteo in mod normal, nu ai cum sa produci scartait ca asa vrei tu. Aia din rapid si iute stiu ce fac. Oricum pentru ce vrei tu lasa frana de mana trasa bagi prima dai drumul putin la ambriaj incepi sa accelerezi apoi dai drumul mai mult la ambriaj si accelerezi mai mult si cand auzi ca patineaza dai drumul la frana de mana.

| JohnnyBi a răspuns:

Masinile noi (gen dupa 2004-2007), de obicei au anti-demaror. o chestie care previne plecatul de pe loc cu scartait. poti afla daca ai asa ceva destul de usor: da-i talpa si ridica ambreiajul repede, dar nu brusc. daca nu are sistem de protectie pleaca scartait, altfel nu

| MariusF23 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Are anti-demaraj electronic, dar nu intervine instant happy iti zic eu, care am masina fabricata in 2014.

| JohnnyBi a răspuns (pentru MariusF23):

Nu stiu. am masina 2013 si de aproape 2 ani de cand o am nu am incercat niciodata sa o frec. in 2008 am avut un ford model din anul respectiv si am vazut ca nu pleaca scartait nici batuta, dar de atunci mi-a pierit teribilismul asta de om prost. acum merge pe mobra ca pleaca pe o roata la semafor laughing

| MariusF23 a răspuns:

Cu piciorul pe ambreiaj, treapta 1, accelerezi pana pe la 2000 ture si dai drumul brusc la ambreiaj.

| ȘefuLaValută a răspuns:

Limuzinele nu sunt pentru derapaje/scartait.Si a ta nici limuzina nu se poate numi la 140 CP

| JohnnyBi a răspuns (pentru ȘefuLaValută):

Http://dexonline.ro/definitie/limuzina

zi si mie unde zice de cai putere necesari pentru ca o masina sa fie considerata limuzina?

| suntserios a răspuns (pentru ȘefuLaValută):

Ce treaba are limuzina cu CP su cu derapajele? ai impresia ca nu poti face derapaje cu un audi A8?

| ȘefuLaValută a răspuns (pentru JohnnyBi):

E o regula nescrisa Einstein.O limuzina trebuie sa fie silentioasa insa placuta cand o calci, cu resurse suficiente pentru depasiri lejere, confortabila etc. Motorul de 140 CP l-am avut pe fix aceeadi masina si e zgomotos ca tancul, slabut pentru o masina de la 1.600 kg un sus. Teoretic e o limuzina, practic doar pe jumatate.Motorul de 3.0 e de nota 10.Aia limuzina

| ȘefuLaValută a răspuns (pentru suntserios):

Citeste ce am zis mai sus in legatura cu limuzina. Poti, dar mai greu si nu ies la fel de spectaculoase ca si cu un S Class/seria 7 RWD.Si e de prost gust oricum, faci de cateva ori nu mereu cu limuzine mari, daca ai chef de distractie, seria 3 maxim seria 6. Oricum are 13 ani pustiul mai are de mancat mamaliga de la parinti pana acolo

| suntserios a răspuns (pentru ȘefuLaValută):

Pai si S Class sau seria7 nu sunt limuzine? ce spanac te contrazici singur...

| ȘefuLaValută a răspuns (pentru suntserios):

Eu am spus ORICUM e de prost gust.Cu orice ai face.Ma faci sa imi pierd timpul

| JohnnyBi a răspuns (pentru ȘefuLaValută):

Si impozitul de 2600 ron pe an e bun. eu am o skoda octavia 3 cu motor de 1.2 tsi. 105 cai. masina e limuzina. mare, incapatoare, silentioasa, dar nu e supersonica. aici intervine condusul personal. eu la masina conduc foarte linistit. nici cu toti ratatii din trafic nu imi schimb stilul (nervi, graba, draci, etc). asa ca 400 cai nu m-ar ajuta cu nimic. prefer masina cu motor minuscul, tip barca (portbagaj 600 litri, loc in spate pentru prietenii de 1.90m inaltime) si totusi un consum de 5%, impozit de 50 lei.

ca pentru condus sportiv am yamaha R1. acum cu mana rupta s-ar putea sa stau sa ma uit la ea, dar am vrut senzatii tari si le-am avut.

teoretic, cat si practic: sedan de clasa medie-mare este o limuzina. limuzina nu e sinonim cu bolid. acolo intra capacitatea motorului si ce poate sa faca

| ȘefuLaValută a răspuns (pentru JohnnyBi):

3.0 tdi nu e bolid.Iar masina ta e lenesa rau, daca vrei o depasire cu bagaje si 3 persoane in masina iti ies cilindrii aia prin fund cand i calci serios.Un passat 1.8 benzina, de acolo incepe sa fie limuzina.Sau chiar si 1.6 TDI.

| blackandwhite2000 explică:

Asa deci in primul rand am anti-dearor dar cu optiune de dezactivare si am vz un trafic una audi la fel care a pornit cu scartit de roti de aprox 10 sec deci?