| anonim_4396 a întrebat:

Daca spal jantele de la masina cu o sticla de cola, se distrug? Am inteles ca daca dau cu o sticla de cola se curata bine.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Merge si cu solutie care elimina grasimea din bucatarie mai ales aia pentru vitroceramica.

| Simpatic a răspuns:

Eu auzisem ca cu coca-cola se spala anvelopele, asta era metoda samsarilor in trecut ca sa para anvelopele de la distanta ca noi, nicidecum nu am auzit sa dai jantele cu asa ceva.
Vezi ca pentru jante sunt niste solutii speciale, la fel cum pentru anvelope sunt solutii speciale in comert.
Daca-s matuite sau mai stiu ce pata au si nu iese cu o solutie speciala nicidecum nu vor iesi cu coca-cola, ci apeland la serviciile unui specialist care face detailing auto si face si detailing jante, iti spun ca vei fi uimit cat de ok ies dupa o operatie de asta, dar poate costa cateva sute de lei nu 7 lei cat e o sticla de cola happy

| Goete a răspuns (pentru Simpatic):

Nu vorbeste despre a spala cu Coca Cola, vrea sa le spele cu O STICLA de Coca Cola.
Incearca, apoi ne povestesti. E mai greu de gasit, ca de obicei sunt flacoane, dar tot gasesti o sticla.

| Simpatic a răspuns (pentru Goete):

Daca tot esti semi-filosof, atunci inseama ca ai fost atent ca era JANTE si nu genti laughing

| Goete a răspuns (pentru Simpatic):

Cine stie ce "Jante" are el in masina, un lucru e clar, ca sunt murdare.

| Simpatic a răspuns (pentru Goete):

El scrisese genti (desi iata ca unele dictionare zic ca ar fi corect si aceasta formulare pentru aceste accesorii auto wtf!) iar eu am scris ca o janta, doua jante ar fi forma corecta, acum a modificat nefericitul in titlu happy

| Bizon95 a răspuns:

Cola curata rugina
DAR, nu e deosebit de eficienta la spalare (trebuie sa bagi complet obiectul ruginit in cola si sa il lasi peste noapte)
dupa care adauga dulce, care e lipicios, asa ca o sa se lipeasca praf si alte intemperii de jantele alea, iar daca le speli cu apa or sa rugineasca si mai rau

iar daca rugina nu e problema atunci cola nu face nimic

deci, cumpara o solutie de curatat jante!

| Alexandrionelu a răspuns:

Vrăjeală anti-cola. Nu curata jantele, nu dizolva șoriciul, nici rugina, etc.
Cumpără-ti o soluție de spălat jante, dai cu ea, lași un minut 2 și apoi clătești cu jet de apa.