| TheNone a întrebat:

Daca un prieten inchiriaza o masina pe numele lui dat pe care sa o conduc eu este posibil?
Mentionez ca am permis dar am varsta de 18 ani si nu pot inchiria una. Adica in caz ca ma opreste politia se intampla ceva?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Uite aici:
"CERINTE PENTRU SOFER
1.1. VARSTA SOFERULUI
Varsta minima a soferului trebuie sa fie de 21 ani. Soferul trebuie sa posede permis de conducere national sau international eliberat cu cel putin un an inainte de data de inchiriere. Permisul de conducere trebuie sa fie corespunzator categoriei autoturismului care urmeaza a fi condus. Persoana care va inchiria autoturismul trebuie sa fie prezenta la ora si in locul stabilite pentru inchiriere si sa prezinte permisul de conducere reprezentantului companiei de inchiriere.

Conducator (i) Suplimentar (i)
Soferii mentionati in Contract sunt singurele persoane care au dreptul de a conduce Vehiculul Avis. Titularul de contract trebuie sa notifice biroul de inchiriere Avis cu privire la soferul suplimentar la momentul preluarii Vehiculului. Se va percepe o taxa suplimentara: 5.00 EUR TVA inclus/zi, maximum 10 zile/sofer suplimentar. Numarul de soferi suplimentari este nelimitat.
In cazul in care Vehiculul este condus de un sofer neautorizat de catre Avis (alta persoana decat cele mentionate in Contractul de Inchiriere) si se produce o dauna Vehiculului, intreaga dauna este suportata de catre Titularul Contractului (pana la intreaga contravaloare a Vehiculului, indiferent de tipul de protectie achizitionata la deschiderea contractului). De asemenea Titularul de contract va suporta si despagubirile ce acopera prejudiciul cauzat eventual unei terte parti."
https://www.autonom.ro/ro/intrebari-frecvente
http://www.eurocars.ro/......ere-masini

Statisticile spun ca 90% din soferii de 18 ani, au accidente in primul an de soferie. Fiind iarna, riscul se dubleaza, deci, nu te-as sfatuii sub nici o forma sa sofezi tu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Politia nu iti poate face mai nimic daca toate actele masinii si ale tale sunt complete.

problema e daca se intampla orice incident si tu nu esti mentionat ca sofer suplimentar in contractul cu firma de inchiriere vei suporta personal toate costurile aferente incidentului (reparatia masinii / masinilor implicatae, despagubiri pentru compania de inchiriere, despagubiri cat masina nu mai poate fi folosita de ei samd). Chiar te ai risca?

| ALGator a răspuns:

La inchiriere trebuie să convins cu firma de închiriere ca tu să figurezi ca "al doilea șofer" pe contract (cu cnp și ce mai trebuie).
Altfel cel pe numele căruia e contractul va fi bun de plată. $$$$
Din punct de vedere legal, cu permis de conducere ai voie să conduci orice mașină din clasa permisului. Cînd ești la volan răspunzi însă pentru legalitatea automobilului.

| popa07ady a răspuns:

O poti conduce numai daca te trece in contractul de inchiriere.Costul suplimentar pentru inca un sofer este de cca 1 euro pe zi.In cazul in care o conduci si se intampla ceva platesti toate daunele iar cel care a inchiriat masina raspunde penal.