| Hollows a întrebat:

De curând am cumpărat un Ford Focus, 1.6 benzină din 2002 (berlină). Vreau să-i fac un schimb de ulei, iar în manualul mașinii scrie ca e recomandat 5w20 SAE, dar când am cautat pe net îmi dădea 5w30 (am completat detaliile cu specificațiile mașini).
Am fost și la un magazin de auto, iar acolo mi-a recomandat unu 10w40.
Ce ulei ar trebui sa pun, mai ales ca vine și iarna.
Dacă puteți să detaliați de ce ar trebui uleiul ăla.
Mulțumesc anticipat pentru ajutor!

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Un ulei full sintetic 5W30 nu ai cum sa dai gres! 10w40 e prea gros/vascos sa zic asa pentru un benzinar! de obicei indicele asta se baga la dieselurile acelea rulate cate 400k km de catre samsari ca sa nu se mai vada ca consuma ulei la greu.

| GabiNoS a răspuns (pentru Simpatic):

Am si eu un Ford Fiesta 2007 si nu stiu exact de care sa ii pun. Tot din ala de 5W30?

| Hollows explică (pentru Simpatic):

Scuze. Am uitat de km, mașina are 206k km. Tot uleiul asta ar fi bun?

| Panamax a răspuns (pentru Hollows):

Nu are legatura nr de km.
Unii mecanici recomanda cica un ulei mai gros la masinile mai vechi. Este un indiciu bun sa schimbi mecanicul.

| Simpatic a răspuns (pentru GabiNoS):

Da

8 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Sa nu uiti de aditiv...5w 30!

| sierra1 a răspuns:

Dă-i 5w40 e cea mai bună soluție pentru mașina ta

| Panamax a răspuns:

Un 5w30 de calitate este ok.

| Hollows explică:

Am uitat sa specific km-ul, mașina are 206k km parcurși.