| Alexul99 a întrebat:

de curand am obtinut permisul de conducere si am o scurta intrebare, ocazional conduc masini ale prietenilor, de obicei verific actele inainte sa pornesc la drum cu o masina, dar vreau sa stiu daca le verific bine. In primul rand, certificatul de inmatriculare, in al doilea rand din cate stiu eu este asigurarea (o foaie verde parca) insa ITP-ul chiar nu imi dau seama cum poate fi verificat, cum ar trebui sa arate documentul care atesta itp-ul? am gasit un site pe care se poate verifica online, insa ma intereseaza si foaia pe care o dau politistului,ce ar trebui sa scrie pe ea si cum arata? de obicei masinile cu care merg au o mapa mare cu fel si fel de acte insa cu greu imi dau seama care sunt cele de care am nevoie cand sunt oprit de politie si cum arata. Alte acte banuiesc ca nu imi trebuie,decat buletin, permis. Sa aiba trusa medicala, triunghiuri, extinctor, etc... de ce alte aspecte ar trebui sa mai tin cont? multumesc anticipat pentru un eventual raspuns, stiu ca intrebarea este putin ciudata insa sper sa ma fac inteles.

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

ITP-ul este pe ultima foaie a certificatului de inmatriculare sub forma "data urmatoarei inspectii tehnice periodice" deci daca data respectiva este dupa data curenta ITP-ul este valabil. Daca talonul este mai vechi si toate rubricile sunt deja completate se pune un cartonas pe care se scriu ITP-urile.

| Alexul99 explică (pentru andreia67):

Tipul de la care mai iau masina si-a schimbat numerele de inmatriculare de curand, ai idee daca itp-ul mai este valabil si pe noul numar? dar asigurarea? din cate am vazut certificatul de inmatriculare este ca un cartonas mic, ceva de genul, insa nu m-am uitat atent pe el, am sa verific data viitoare, multumesc mult de raspuns.

| andreia67 a răspuns (pentru Alexul99):

ITP-ul este transmisibil daca se schimba proprietarul si/sau numerele. In acest caz se elibereaza un nou talon iar DRPCIV scrie pe noul talon data de expirare a ITP. Asigurarea nu este transmisibila daca se schimba proprietarul, trebuie incheiata alta pe numele noului proprietar. Vechiul proprietar isi poate recupera banii pe asigurare pentru perioada neutilizata.

| Alexul99 explică (pentru andreia67):

Dar asigurarea mai este valabila daca au fost schimbate doar numerele de inmatriculare insa proprietarul a ramas acelasi? fiindca din cate stiu eu era pe numele lui asigurarea inca de cand avea numerele de inmatriculare vechi, ale fostului proprietar.

| andreia67 a răspuns (pentru Alexul99):

Daca pe asigurare e numele actualului proprietar si VIN-ul in principiu este valabila chiar daca numarul este schimbat. Dar cel mai bine suni la societatea de asigurari care a emis polita respectiva si intrebi.

| Alexul99 explică (pentru andreia67):

Multumesc mult pentru lamurire.

6 răspunsuri:
| Rorro_Mexicanos_1985 a răspuns:

Trebuie sa verifici doar asigurarea sa fie in termen de valabilitate si Certificatul de imatriculare (CI) pe ultima fila este o stampila cu datala care expira valabilitatea ITP.
Daca conduci o masina cu numere noi verifici tot pe CI la prima rubrica daca corespunde numarul masinii cu cel de pe CI, daca nu sunt identice se poate sa aiba o adeverinta cu care se poate circula o perioada scurta de timp pana se modifica CI.
Ai grija daca iesi din orasul de domiciliu, trebuie sa cumperi rovinieta de la orice statie de unde alimentezi cu carburant.
Succes!