| Denis_Denis_1999_RGmW a întrebat:

de curand mi-a fost lovita masina mea de catre un om batran care conducea o alta masina, am fost la asigurare, am vorbit, a facut acel angajat de la asigurari poze la masina mea si am refuzat suma de bani pentru dauna, apoi acel om mi-a inmanat o foaie cu care pot repara dauna in orice servis autorizat gratis, intrebarea mea este : Acel om de la asigurari mi-a spus ca am timp 3 ani sa repar masina, este adevarat?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dupa 3 an se priscrie datoriile intre persoane fizice.

| Violleta2022 a răspuns:

Poate maxim 3 saptamani sau 3 luni, dar nu este posibil 3 ani, ca vei fii oprit pe strada de Politiade la circulatie si te va intreba de accident si de ce nu-i reparata masina.
In principiu, trebuie reparata de urgenta, fiindca ai un termen limita si nu mai poti circula cu ea nereparata.