| anonim_4396 a întrebat:

De doua luni aud un sunet ciudat la roata dreapta fata atunci cand dau de volan stanga-dreapta pe loc sau la viteze foarte mici. Suna ca niste pocnituri sau "trosneli", ca si cum s-ar freca fier pe fier sau un arc care trosneste. Masina este un VW Bora 1. 9TDI, an 2001.

Pe unele forumuri am citit ca ar putea fi fulia sau rola de la alternator. Eu in prima faza m-am gandit ca ar putea fi arcul rupt (nu sunt expert, deci doar la asta m-a dus capul), dar mentionez ca masina cand sta pe loc nu este lasata pe nicio parte.

Sunetul se aude doar atunci cand sunt pe loc si rotesc de volan, la viteze mici sau cand intorc. La denivelari nu se aude.

Daca cineva poate sa ma lamureasca (stiu ca un mecanic e cel mai in masura dar nu am posibilitatea in urmatoarea perioada sa ma deplasez asa ca de-aia intreb aici), sau daca a mai patit cineva, mi-ar fi de mare ajutor!

Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Din ce spui tu acolo e vorba de joc intr-o articulatie facuta in tehnica metal-cauciuc-metal, probabil o bucsa, bieleta, cap de bara ceva de genul. Nu e recomandabil sa mergi mult cu un defect de genul asta pentru ca poti avea probleme la directie cu risc mare de accident.
In niciun caz nu este vorba de alternator, fulie, curea.
Cel mai bine mergi la mecanic sa-ti descopere piesa/piesele defecta/e si sa-ti spuna daca si cat mai poti circula asa fara riscuri urmand sa repari masina ulterior. Oricum nu cred ca o sa coste chiar o avere, pare ceva destul de simplu.

| heddy10 a răspuns (pentru andreia67):

Multumesc de ajutor! happy