| Claudiu1009 a întrebat:

Dimineața am observat o chestie ciudata la mașină... Când acceleram mașina se aprindea martorul bateriei în bord. Care ar fi cauza?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Probleme alternator, fa o vizita la electrician, pana nu te lasa cu totul.

| anonimg a răspuns:

Cred că alternatorul nu o mai încarcă.

| 4ndr33y a răspuns:

Alternatorul, cand urca turatiile nu mai incarca.
Cum verifici:
Porneste masina si pune un multimetru pe ea, ar trebui sa ai 14v - 14.5 v
Pune pe cineva sa-ti tureze motorul treptat sau brusc, vezi ce se intampla cu voltajul, daca scade la turatii, e clar alternatorul, daca ramane constant, e alta problema.

| Anonimaaaxgar a răspuns:

Defecțiune la alternator