| SLeon19 a întrebat:

Doresc sa imi achizitionez un Audi A4 B6 1.8T (benzina). Sa zicem ca merg maxim cu 100 km/h (asa merg eu de fel cu orice masina), cam cat mi-ar consuma? Doar consumul ma intereseaza in special. Si daca mai stiti avantaje/dezavantaje va rog sa imi scrieti.

11 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

De ce iei o mașină sportivă cu atâtea componente în plus dacă nu o folosești corespunzător? E ca și cum îți iei un laptop de gaming cu 6000 de lei, deși tu îl folosești la navigat pe TPU, total aiurea și inutil.

Mașina are un consum foarte mare în oraș, 14-17%, și cam 8-9% afară. Dacă vrei sa scoți consum bun îți recomand diesel, 1.9 sau 2.0, cam toate au pe la 150cp și cuplu bun.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

Nu face audi motoare de 150 de cai
Am eu la pasat 2.0 doar 140 cai
Ala de 1.9 are 100 cai
Audi cu vw sunt tot aia pe motoare

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Audi face motoare de 150cp pe urmatoarele modele:
A3 2013-2016 2.0TDI
A3 Sportback 2013-2016 2.0TDI
A4 B8 2013-2015 2.0TDI
A5 Sportback 2011-2015 2.0TDI

si probabil inca cateva pe care nu le stiu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

Cine are bani de 2015
Aici era vorba de modelele b6

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te citez "Nu face audi motoare de 150 de cai", ba uite ca face.

Daca tot vrei sa te scoti sti vorba aia, daca taceai filozof ramaneai. N-as avea nici-o problema cu oamenii care nu-s superficiali, si care atunci cand gresesc nu-si etaleaza ignoranta, dar de fiecare data cand vad astfel de oameni ma simt dator sa le zic verde in fata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

Daca tot esti destept cu citate ia si de la tine
1.9 sau 2.0, cam toate au pe la 150cp și cuplu bun.
Arata 1.9 cu 150 cai sau macar pe aproape

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

1.9 ARL are fix 150cp

Se confirma ceea ce ziceam mai sus, esti paralel cu astea si totusi te dai mare. Nimeni nu s-a nascut invatat(inclusiv subsemntaul) asa ca eu n-am nici-o problema cu tine, imi face placere sa explic ce stiu pentru altii care nu stiu. Problema vine atunci cand ego-ul este prea mare si omul nu poate sa inghita adevarul.

Cele de 140cp au doar cu 10cp mai putin, deci le-am pus in aceeasi categorie, de aceea am spus majoritatea, daca te uiti atent am zis "cam toate au pe la 150cp" cam toate inseamna majoritate, si "pe la150" inseamna plus minus 10cp

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

Frate pe b6 nu e niciunu din motoarele alea mergi la culcare

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

Ai zis de masini din 2015 de motoare de la seat leon da omul vrea Audi b6 face ceva cu raspunsurile tale nu ajuti la nimic
Eu am fost in situatia lui recent am studiat ce zic

| Sofer a răspuns:

Consum de 7 8% extern. O sa afli consumul cu exactitate mergând cu mașina.

| badpanda a răspuns:

Este o bijuterie de masina.
Daca mergi linistit consuma o medie de 8%.
Depaseste lejer cam orice tractor tdi in orice conditii mai ales daca daca ii faci stage 1 su o duci la 210 de cai.
Daca ii pui gpl cu 100 de lei faci cam 400km.