| iwantananswer a întrebat:

Salut TPU,dupa parerea voastra care este cel mai bun ulei motul,ravenol, liqui moly sau castrol?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Liqui Moly e ulei "la sigur", Castrol era foarte bun, dar daca respecti specificatiile corecte (nu doar vascozitatea), si nu e contrafacut.
Motul si Ravenol nu am incercat.
Eu sunt foarte multumit de uleiurile Mobil, sunt de calitate la pret ok. Ramane destul de curat, nu isi pierde proprietatile in timp, ori la caldura, nu face depuneri (pastreaza si EGR destul de curat).
Pot spune ca nu sunt bune:
-Ford Formula (orice vascozitate) - e un ulei extrem de prost, nu face ungere cum trebuie, bate motorul, cand se incalzeste scade puterea, plin de depuneri, mi-a murit si turbina cu el
-Castrol in motoarele Opel (nu se "pupa")
-Uleiul GM 10W40 (aproape la fel de prost ca Ford Formula).

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Castrol e bun pentru mine. Nu cred ca se compara uleiul facut pentru Ro in comparatie cu cel care e importat unde locuiesc eu.

| Sofer a răspuns:

Castrol mi s-a parut scump si calitate nu prea. in 8000 km sa bag 1.5 litri. am mers pe quartz un ulei la 25 lei litrul si e o schimbare in bine.
Ravenol din cate am auzit ca ar fi si asta bun.
Liqui Moly iar un ulei bun. dar si motul.
Dar cred ca depinde de motor care ii place mai mult.

| cyberalex a răspuns:

Nu alege uleiul numai in baza la marca, importante sunt caracteristicile.

| teajutcumpot a răspuns:

Castrol, Mobil1 sunt marci de top.

| Drexton a răspuns:

Ravenol

| B_Elvis_Alexandru_1990 a răspuns:

Salut. Eu am 2 masini un golf 4 si o skoda scout la ambele folosesc ulei polytron la litru, costa cam 55 lei litru dar gasesti si mai ieftin la 5 litri. Sunt foarte multumit de el se aud motoarele altfel si la consum se simnte. Consuma golfu 4 cu politron 4 5% iar cu castrol imi consuma 7 in oras si cam 5.5 la drum lung