| heddy10 a întrebat:

Dupa un drum Slobozia-Bucuresti, de cum am ajuns in capitala si pana sa opresc masina, am inceput sa aud, apoi treptat sa si simt, o bataie/un clancanit in podea in partea din fata (undeva sub picioarele mele si ale pasagerului din dreapta) la plecarea de pe loc (nu fix in momentul cand da sa plece, ci dupa ce trec de 4-5 km/h) si franare (franare nu de cum apas pedala, ci cam cu vreo secunda-doua inainte sa inghete roata). Adica in momentele in care masina se ridica de bot si se lasa. Daca plec foarte incet de pe loc si franez lin, nu se aude. Dar la plecari normale se aude si pe mine ma nelinisteste pentru ca tind sa aseman sunetul asta cu cel de planetara dusa...

Ieri am ridicat-o pe cric pe ambele parti de pe fata și tot ce am observat eu a fi in neregula a fost un disc de frana slabit de pe partea soferului. L-am strans și pentru cateva minute cat i-am facut proba, nu s-a mai auzit nimic nici la plecari lente nici la plecari mai in forta. Banuiesc ca asta datorita faptului ca s-a asezat altfel cand am lasat-o de pe cric, dar apoi seara cand am plecat cu ea, iar a inceput sa se auda.

Masina in cauza este un VW Bora 1.9 din 2002, iar in Bucuresti am fost inghesuit la un moment dat si fortat sa iau in brate cu vreo 50-60 la ora o gura de canalizare al carei capac era foarte adanc. Cred ca asta a deranjat ceva pe sub masina...nu stiu ce ar putea fi pentru ca nu sunt specialist. Eu am urcat-o pe cric si am tras de tot ce era posibil sa vad daca exista vreun joc pe undeva dar nimic. Bucsile par in regula (cel putin vizual). Sper sa fie vreun suport motor bolnav si nu planetara laughing)

Va mai dura ceva pana voi putea merge la un mecanic, de asta intreb aici. As ramane recunoscator daca m-ati putea ajuta!

Multumesc anticipat!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cumva planetara? Am patit la fel la un Passat din 3BG din 2003. Am dus-o la un prieten mecanic si am schimbat planetara cu una din dezmembrari in stare foarte buna.