| Negrea_Mihai_1999 a întrebat:

..e adevarat ca automata consuma cu 1 l mai mult decat manuala? Asa am inteles de la cineva si zilele acestea vreau sa achizitionez un audi a 6 2013 si sunt nehotarat cu cutia

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E consumul mai mare poate cu juma de litru. Dar confortului oferit e indiscutabil

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de masina. Nu zice nimeni ca ia cu 1l in plus, decat daca e mai prost, sau se refera la o masina anume, pe care a avut ocazia sa o testeze atat automata, cat si manuala.
Si zic asta, pentru ca un VW echipat cu cutia DSG schimba foarte economic, daca mergi normal. Adica la 1900rpm, a si trecut in urmatoarea viteza. Iar consumul era sub 7 urban la 2.0 TDI.
Pe Audi sunt cutii tiptronic, un pic mai simple decat DSG, dar mai fiabile. Diferenta de consum nu stiu daca vei avea, depinde ce fel de cutie este. Sfatul meu este sa te orientezi spre cutiile automate cu cat mai multe viteze. Deci cele cu 3-4 trepte pica din start.
Si inca un sfat, daca alegi masina quattro, e de preferat sa fie cutia automata, pentru ca pauzele pentru schimbat vitezele la tractiunea integrala se simt mai aiurea.

| Panamax a răspuns:

Consuma mai mult cu 0.5 L la suta de km in comparatie cu una manuala condusa de un sofer cu experienta, adica 10 % di ce vezi pe strazi.
In 90% din cazuri consuma mai putin deoarece schimba mai repede si mai bine decat toti soferii.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut, consuma putin mai mult da dar la audi din cate am inteles cutiile DSG nu is reusite. Daca vrei automata mas orienta spre BMW sau Mercedes.

| suntserios a răspuns (pentru ClaudiuM1997):

DSG e una din cele mai reusite automate. Nu l ar mai folosi tot grupul VAG altfel

| Alexandrionelu a răspuns:

Automata poate consuma mai puțin, dacă are mai multe viteze decât manuala. La un f10 523 i, de exemplu, manuala in 6 sta la 2000 rpm la 120 km/h, in timp ce automata in 8, undeva pe la 1600, la aceiași viteza.
Dsg-ul este o cutie bună, doar ca trebuie sa ii schimbi uleiul destul de des.

| Danigaming46 a răspuns:

Ba, răspunsul e in mare parte da, deoarece manuala folosește mai putin si nu consuma decât ambreajul