| Andreea_Nicoleta_2000 a întrebat:

Salut TPU. Eu mi-am pus leduri peste tot în interiorul mașinii și azi am vrut sa-l schimb și în torpedou, dar nu se mai aprindea deloc indiferent cum îl puneam și am tot încercat ușor dar am mișcat clema atât de multe ori ca s-a rupt și nu mai pot avea lumina la torpedou, trebuie sa cumpăr alta lampa. Dar problema acum vine... Dacă nu am bec la torpedou nu mai merg becurile nici în mașină? De ca naiba nu mai merg și ce legătură are? Când dau sa le aprind, se aprind slab și stau asa slab aprinse cum fac ledurile. Eu am văzut ca stand în mașină pe loc, când îmi dispărea curentul ca să nu mai pun contactul sa am iar curent, deschideam torpedou și iar îmi dădea curentul. Ce legătură are cu celelalte becuri și de ce nu mai merg alea fără el?

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

S-ar putea sa fie monitorizate CANBUS chiar si circuitele becurilor de interior. Consumul ledurilor fiind mult mai mic, masina "taie" curentul pe circuitele respective, cum se intampla si la faruri, daca nu pui leduri cu anulator de eroare.
Incearca sa pui becul clasic la loc, vezi daca dispare problema.
Se poate sa fi facut totusi un scurt in lampa de la torpedo, si sa ai pe undeva o siguranta arsa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai modifica masina cine te a pus sa i pui leduri ce naiba aveti in cap, masina nu este pom de craciun sa i pui ornamente leduri, ea din fabrica a venit fara leduri si 100 de becuri, s-a ars siguranta ai suprasolicitat instalatia electrica a masinii, serios nu te juca cu asa ceva ca ia foc masina nu este de glumit, plus ca politia te va amenda, du masina in servis sa i dea ei jos bordul sa verifice sigurantele si instalatia electrica iar ornamentele tale ledurile alea pune le in pom ca vine craciunul.

| nicu991 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca si-a pus proiectoare de ceata d-alea laser din intrebarea precedenta. laughing

| Andreea_Nicoleta_2000 explică (pentru anonim_4396):

? Nu s-a ars nicio siguranță, altfel nu mai stăteau aprinse slab, nu va dați cu părerea dacă habar nu aveți, am suprasolicitat siguranță cu leduri? Ledurile au un consum de peste 10 ori mai mic, problema ar fi ca nu simte mașină acele leduri, nu ca o soliciți... Dacă spui ca o suprasolicita ledurile, înseamnă că becurile normale cu halogen o nenorocesc?

| nicu991 a răspuns:

Arata-ne si noua ce leduri ai pus tu peste tot in masina si unde mai exact, sa nu murim prosti.
Cel mai probabil vreunul din ele este defect si ti-a pus in scurt-circuit instalatia electrica dar nu destul incat sa arda siguranta.

| Andreea_Nicoleta_2000 explică (pentru nicu991):

Nu cred ca are treaba ce leduri am, eu le am schimbat de câteva luni bune, problema e acum la torpedou, am strict și lampa, ca s-a rupt o bucățică și dacă nu merge lampa la torpedou, dacă nu simte ca e bec conectat acolo nu mi merge în toată masina. Nu înțeleg ce treaba are cu torpedou de face asa... Și dacă stăteam cu becurile aprinse mai mult timp pana ii tăia curentul, când deschideam torpedou revenea curentul

| nicu991 a răspuns (pentru Andreea_Nicoleta_2000):

Ba cu siguranță are importanță ce leduri ai pus si unde anume pentru ca sunt led-uri normale cu o rezistență inseriată pentru limitarea curentului si leduri tip CAN-bus care au o rezistență mult mai ridicată in circuitul electric al mașinii pentru a nu fi percepute de calculatorul mașinii drept "bec ars".

| Andreea_Nicoleta_2000 explică (pentru nicu991):

Calculatorul mașinii nu percepe în niciun fel becurile din interior, se aprind puțin când apăs, dar nu la valoarea lor, orice ar fi trebuie sa iau alta lampa de la torpedou când am timp