| Anonim420420 a întrebat:

imi poate explica si mie cineva ce inseamna in localitate si ce inseamna in afara localității? Chiar sunt greu de cap.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cauta cuvantul afara in dex

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cand circuli cu masina, si intalnesti un indicator alb, pe care scrie numele unei localitati, se cheama ca ai intrat in localitate (si conduci in regim de localitate (viteza, distanta de semnalizare, distanta intre vehicule). Asa arata semnul: http://www.criterii.ro/images/000_milcoiu.jpg
Cand iesi din localitate, apare panou identic cu cel de intrare, insa are o dunga diagonala rosie (e "taiat" scrisul), asta inseamna ca esti in afara localitatii, deci aplici regulile de condus specifice drumului pe care conduci (judetean/national/national european/autostrada). Asa arata indicatorul http://www.girod-semnalizare.ro/images/48_02.png

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numele nu-ti spune nimic?
In localitate si in afara localitatii?
Daca se numea, grungewslaisen si fristenglasichen, mai ziceam, ca nu ai cum sa stii, dar iti zice numele.

| Ssssmokin a răspuns:

La intrarea intr-o localitati este pusa(pe mariginea drumului) o pancarta pe care scrie numele localitatii, ceea ce inseamna ca ai intrat in localitate. La iesire din localitate este aceeasi pancarta insa are o dunga rosie, oblica care indica faptul ca parasesti localitatea. Fiecare localitate are o granita(cele de sus sunt exemplele pe care le vezi pe drum) aceasta este indicata de semnele acelea, iar in extremele unde nu sunt drumuri, cel mai probabil granita este terenul extravilan.
Daca este vorba despre limitele de viteza, atunci in localitate(de la intrare si pana la iesire ^) ai viteza legala de 50km/h, daca nu este dispus altcumva. In afara localitatii ai indicatoare care iti indica limita sau categoria de drum pe care te aflii.

| OctavianSps a răspuns:

Te referi probabil la viteza pe care trebuie sa o ai in si in afara localitatii. Este simplu, cand vezi case esti in localitate, cand vezi camp esti in afara. 50-70