Întrebare recomandată | Performance99 a întrebat:

In 2016 am cumparat o masina la care detin fiscalul, pe talon nu scrie instrainat si inca circul pe numerele fostei propietare care este din alt oras, eu lucrez 8 luni in afara pe sezon apoi vin inapoi si am uitat sa ma mai ocup de acest lucru, din ce am auzit fosta propietara s-a casatorit si si-a schimbat numele, iar eu imi fac asigurarea pe o copie a ei de buletin si nu pot da de ea ca sa o radieze si sa schimb numerele, nu am avut nici un fel de problema cu politia, mereu mintind ca e masina matusii mele. Insa pe viitor daca as vrea sa o vand si celalalt propietar o sa vrea sa schimbe numerele....Help?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Trimite-i o scrisoare proprietarei, in care o rogi sa te ajute cu inmatricularea masinii.
Tie iti trebuie un contract de vanzare-cumparare si o situatie fiscala, ca sa poti inmatricula masina. Din moment ce detii fiscalul masinii, mai ai nevoie doar ce contract, care poate fi intre tine si intermediar (daca avea el contract cu doamna), sau intre tine si doamna.
Nu trebuie sa mearga ea la inmatriculari, mergi doar tu, si in baza actelor de care ti-am spus, se va radia automat de pe numele ei, si se va trece pe tine.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Am uitat sa mentionez, in prezent trebuie viza fiscala pe contractul tau de vanzare-cumparare, si pe fisa de inmatriculare; daca spui ca masina are un fiscal scos, tu trebuie sa faci contract de vanzare-cumparare cu cel care detine acel fiscal, si sa mearga cu contractul si fisa ta de inmatriculare la el la primarie, sa o treaca si pe la el.
In caz contrar, trebuie sa mergi la primaria proprietarei din acte, insotit de ea, sa faci contract cu ea, si sa scoata din nou fiscalul, de data aceasta cu instrainare pe tine (mai dificil).

1 răspuns: