| Motanel18 a întrebat:

In curand vreau sa cumpar o masina si m-am orientat spre un Ford Focus 1.6 TDCI varianta cu 90 cai fara filtru de particule, din 2006 sau 2007. Am observat ca variantele hatchback sunt mai scumpe cu cel putin 700-900 euro fata de cele breack. Ce diferenta sunt intre cele doua versiuni? Mie unul imi place mai mult varianta hatchback decat cea breack si vreau sa stiu daca merita diferenta de bani.

Răspuns Câştigător
| MariusF23 a răspuns:

Hatchback-urile in general nu sunt prea folosite, iar daca sunt, sunt folosite in mare parte pe distante destul de mici in oras. Break-urile sunt folosite mai mereu, au km multi (~230. 000km la vanzare, in targ la noi e 160. 000km) deci uzura mai mare si durata de viata mai mica. Pentru 700 euro merita.

3 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Foarte buna masina. Breackurile sunt mai scumpe pentru ca de regula sunt mai omorate.

| Motanel18 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Nu break-urile sunt mai scumpe, hatchback-urile sunt mai scumpe.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Motanel18):

Am gresit eu, voiam sa spun ca breackurile sunt mai ieftine pentru ca sunt mai rulate.