| Bagaciosul69 a întrebat:

Salut TPU,in fiecare zi,de vreo luna ies cu masina pe care am achizitionat-o in oras, doar ca nu am permis auto si am 16 ani.
Ce m-i s-ar putea intampla daca ma prinde politia? OFER FUNDA!

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

RobertN ti-a citat prevederea din Codul penal.
Problema este ca tu, fiind minor, poti scapa cu o masura educativa neprivativa de libertate dar cel care ti-a incredintat masina va fi pedepsit mai aspru.

| darrio2007 a răspuns:

Te joci cu viata altora, băiete! Ti-ar trebui si o bătăiță buna dupa ce te baga astia la puscarie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Un pic de parnaie pentru tine si pentru proprietarul masinii

asta daca scapi cu viata pana te prinde

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ti ai risca libertatea pentru un copilas care vrea sa pare cool?

| OldSoul a răspuns:

Eh, undeva intre 1 si 5 ani la racoare, acum desigur, nu vei fi singur, va fi si cel care-ti incredinteaza masina cu tine.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Ar putea sa te bage la bulau.

| anamariarot a răspuns:

Dar tu n-ai parinti care sa aiba grija de tine? Si cine naiba ar vinde o masina unui minor? Poate nu stii, dar vanzarea unui autoturism se face pe baza unor acte care nu ar putea intra in posesia unui minor. Bine, sa zicem ca or fi astea teoriile mele cretine, ca ti-ai si permis din banii tai sa-ti iei o masina la 16 ani, ca n-ai parinti care sa te supravegheze sau ca le iei masina fara sa aiba habar de ce faci. In cazul asta te mananca pe unde nu intra soarele si o sa te alegi cu o amenda de o sa te usture fundu', bineinteles, cu un cazier patat, posibil cu inchisoare. Cand o sa vrei sa dai de permis, o sa cantareasca foarte mult la dosar fapta asta a ta care, de altfel, constituie o infractiune.
Zic sa te gandesti de doua ori, ca intra in joc si vietile celorlalti participanti la trafic care ar putea avea de suferit din cauza unui pustan care ar vrea sa faca impresie printre papagali

| Bagaciosul69 explică (pentru anamariarot):

Masina a achizitionat-o tata pe numele sau...si mi-a dat-o cadou, si de riscat vietile altora nu e cazul...stiu sa conduc de la 11 ani.Eu doar am intrebat de ce s-ar putea intampla.

| Bagaciosul69 explică (pentru anamariarot):

Oameni buni...nu vreau sa par cool, doar ca din moment ce tata mi-a oferit de ziua mea cadou o masina; nu stiu cine ar putea sta si sa se uite la ea fara sa o conduca.
Si mi-am achizitionat intre timp o statie de emisie-receptie, poate cu ea scap de filtrele din trafic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive.

Detalii: http://legeaz.net/noul-cod-penal/art-335

| dolceromania a răspuns:

Dosar penal, ganseste-te ca esti un pericol pentru participanti la trafic, esti un camicaze daca te-asi intalni ti-asi rupe picioarele, datorita celor ca tine mor oameni, familii nevinovate.Esti un jegos un terorist la volan.GUNOIULE!

| Rocsid a răspuns:

Dosar penal..scoala de corectie si la 18 ani parnaie.o sa stai impreuna cu violatorii si criminalii pentru ca acolo te pune la comun cu toti.
Mai asteapta doi ani si circula legal..Nu cred ca vrei sa faci puscarie.
Intra o proasta in tine si ea scapa usor da tot tu faci puscarie.
Nu merita.

| AdrianTzar a răspuns:

S-ar putea ca si ei să îți ofere o fundă la un dosar penal.

| Qwwww a răspuns:

Te bagă la școala de corecție, cam asta ar fi.