| daniSpeedy a întrebat:

In toate tarile in care am calatorit pana acum cu masina, am vazut ca GPL-ul este disponibil la pompa, la fel ca benzina si motorina. De ce doar in Romania se alimenteaza doar din acele "butelii" exterioare, separate de pompa?
Multumesc!

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La ce te ajuta ca e disponibil la pompa? Vrei sa il bagi in rezervorul de benzina? Sunt atatia care baga benzina in loc de motorina sau invers, vrei sa-i vezi "bagand" gaz in rezervor? Adica eliberand gazul in atmosfera?
Unde mai pui ca benzina si motorina le mai poti lasa la indemana soferilor (autoservire), dar GPL-ul e obligatoriu sa fie asistat de un angajat?
Eu zic ca e un avantaj sa fie separata pompa de gaz, altfel s-ar sta si mai mult la acele cozi tot mai mari, de la benzinarii.
Daca pui la aceeasi coada pe toata lumea, indiferent ca vrea:
-benzina
-motorina
-eugenii
-la baie
-curent pentru Tesla (36 ore)
-sa umfle rotile
-sa se odihneasca;
Cum crezi ca ar arata benzinariile?

| daniSpeedy explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Woah. Pai sa le luam pe rand. Nu am mai vazut prin nicio tara sa fie interzisa "autoservirea" cu GPL. In al doilea rand, banuiesc ca stii ca pistonul de GPL arata cu totul alfel si alimentarea se poate face doar cu acea valva specifica, deci imposibil sa incerci sa alimentezi cu GPL un rezervor pe benzina/diesel.
In ultimul rand, comparatia ta e deplasata. Pai in 99% din benzinarii au benzina 95, benzina premium, diesel, diesel premium la toate pompele. Dar GPL are o singura pompa de alimentare. Cum as vedea benzinariile? Pai cu mai putine cozi, evident. Si mai putin timp pierdut daca nu ar trebui sa astepti sa iti alimenteze personalul statiei.

Intrebarea mea venea ca o curiozitate tehnica, daca face vreo diferenta mediul de stocare din punct de vedere al sigurantei, spatiului, accesibilitatii, calitatii sau altui criteriu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru daniSpeedy):

Indiferent unde se afla pistolul de alimentare, gpl-ul tot in butelii-gigant sta.
Cum sa fie mai liber la peco, daca bagi si gpl-ul la aceleasi cozi?
Momentan sunt 6-8 pompe la fiecare peco, rar prinzi o pompa pe dreapta libera, sau cu doar o masina. Gpl-ul e mai mereu liber.
Fiind alta aparatura, de ce sa stea cei cu gpl cate 10 minute la coada, in spatele celor diesel?
Mai ales ca la GPL au rezervorul mic, merg mai des sa alimenteze.
Cat despre conditiile de stocare, cred ca vei gasi in legislatie criteriile obligatorii. Stiu ca la benzina si motorina e obligatoriu sa fie in subteran, gpl ingropat nu stiu daca se poate.

| UzzY475 a răspuns:

" Bun venit in Romania! Setati-va ceasul cu 50 de ani in urma! "