| Gabii_Gabriel_1998 a întrebat:

Salut TPU,in zilele următoare a-și dori sa cumpăr o mașina,și nu stiu pe ce acte sa ma uit,omul de unde vreau sa cumpăr mașina a zis ca oferă fiscal,Dacă oferă fiscal pot sa o înmatriculez eu? cum se procedează pentru înmatricularea mașini, dacă omul acela este proprietar? multumesc

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa primesti de la proprietar
cartea de identitate a masinii
certificatul de inmatriculare cu itp valabil
rca
contact de v-c
si fiscalul

astea sunt toate actele de care ai nevoie

| Gabii_Gabriel_1998 explică (pentru suntserios):

Și el cum o sa radieze mașina? adica sa o pot înscrie eu?

| suntserios a răspuns (pentru Gabii_Gabriel_1998):

Masinile nu se mai radiaza se transcriu
practic cand el iti da fiscalul o scoate din evidenta de la finante de pe numele sau ca sa o poti lua tu.

Dupa ce faci acest lucru si restul pasilor pentru inmatriculare (facut RCA pe numele tau si platit ceva taxe pe la cec si primarie) mergi cu dosarul la politie unde se va face transcrierea pe numele tau

| Gabii_Gabriel_1998 explică (pentru suntserios):

Mulțumesc mult pentru răspuns!