| Biancaaaaaaaa a întrebat:

Instructorul auto imi spune mereu sa iau piciorul incet de pe ambreiaj cand schimb viteza dar cand merg cu masina tatalui meu el imi spune ca nu e corect sa-l iau asa incet.
Cum este corect saa fac? Pt ca am impresia ca instructorul acesta ma incurca si mai tare :/

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Doar la plecarea de pe loc trebuie sa ridici usor ambreiajul, in rest o poti face si mai brusc.

| Panamax a răspuns:

Cand pleci de pe loc iei piciorul incet pana cand masina s-a pus in miscare.
Dupa aceea la celelate viteze te misti mai repede.

Răspuns utilizator avertizat
| Edmonds2342 a răspuns:

Tatăl tău nu e instructor, corect? Ia încearcă sa iei piciorul repede de pe ambreiaj, asa cum zice el, sa vezi ce se întâmplăwinking

| Trioda a răspuns:

Intodeauna fa cum spune instructorul!

Tatal tau, are o masina care vrea sa o defecteze repede probabil!
Intodeauna ambreiajul se actioneaza progresiv, si nu brusc!
Mult succes!