| جيورجيو_كلاوديو_1905 a întrebat:

La cati km se schimba cureaua de distribuție la Skoda Octavia Scout 4x4 ( 184 CP)?

Răspuns Câştigător
| Sofer a răspuns:

Curea de distributie contitech. Cu asta vine din fabrica si e garantata 210.000 km. Bine sunt care se schimba si la 90.000 km 120.000 km in limita 6 ani maxim. Cureaua imbatraneste mai repede daca masina sta. Deci mai degraba as zice 90.000 km sau 6 ani.

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai nu ai un manual de utilizare al masinii?
De obicei distributia pe curea se schimba la un anumit nr de km, dar parerile vor fi impartite, din cate imi aduc eu aminte se schimba (safe) pe la +60.000 km sau maxim 5 ani.
Nu uita ca cel mai bine este sa se schimbe odata cu distributia si pompa de apa si antigelul...

| danbnz a răspuns:

Care 60 de mii mai simpatik... poate la masinile alea din anii 70... astea de amu pe la 150k

| NeaNicu78 a răspuns:

Denis05 are cea mai mare dreptate, 90000km sau 6ani e cel mai sigur și într-adevăr ContiTech e unul dintre cei mai buni producători de curele de distribuție, dar pe banii tai tu o schimbi când crezi, fa alegerea corectă și ai grija de motorul tau.( Distribuție ContiTech, ulei Castrol, Filtre Mann sau Knecht Mahle, frane Trw sau Ate, elemente direcție LEMFÖRDER, suspensie KYB și ai liniște deplină cu mașina )