| Thunder182 a întrebat:

Salut TPU! La o Skoda Octavia 2 2008, motor 1.9 tdi 105 cp ce motorina este buna? Extra, standard, ce cifra cetanica este ok pentru motor? Si de asemenea, unde pot sa aflu eu treaba asta? E prima mașina. Dau funda

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pune d-aia normală, dai ban degeaba luând d-aia scumpă

| Alexuţ02 a răspuns:

Eu bag doar OMV, iarna bag Diesel+ Maxx Motion pentru ca se zice ca ajuta si tind sa le dau dreptate fiindca imi cunosc destul de bine masina.

OMV sau depinde si de caz, MOL din cand in cand

Incearca in perioadele reci sa bagi Diesel+ Maxx Motion si cand e cald si destul de okei afara sa folosesti diesel normal

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Motorul 1.9 TDI nu e pretentios, deci oricare motorina e buna. Eu as evita lukoil fiindca am inteles ca nu e ok. Deci motorina standard de la orice benzinarie cunoscuta ( OMV, Petrom, Mall, etc) e ok. Poti pune si cea extra dar nu cred ca are rost. Eu folosesc OMV extra fiindca motorul meu e sensibil la motorina.