| Cotofana_Alin-Ionut_1998 a întrebat:

Merge sa pun intrerupator de 220v la 12v?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu.

| RB26DETT a răspuns:

Pai intrerupatorul inchide si deschide circuitul, nu lua in seama ce s-a scris, eu sunt la profil de electronic/automatizari si stiu ce vorbesc, daca pui intrerupator de 220 v la un circuit prin care trec doar 12 nu e nimic rau, mai rau era sa pui intrerupator de 12 v pentru un circuit de 220v

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce nu, ala nu face decat sa inchida deschida un circuit electric. daca vroiai invers era vreun pericol sa arda ceva

| tudorviorel a răspuns:

In principiu da banuiesc ca 12v este printr un transformator

| tudorviorel a răspuns:

Sigur ca poti

| Radu921 a răspuns:

Conteaza intensitatea curentului care trece prin intrerupator. Un intrerupator care alimenteaza un circuit de 220W cu 220V e strabatut de un curent de 1A. Acelas intrerupator pus intr-un circuit de 12V va fi strabatut de 1A numai la un consumator de 12W. Deci exista riscul sa suprasoliciti intrerupatorul si sa se topeasca eventual sa ia foc. Daca amperajul circuitului de 12V nu depaseste amperajul pentru care a fost proiectat intrerupatorul atunci poti sa-l folosesti fara probleme.

| DifferentBoy a răspuns:

Daca vrei sa iti explodeze casa pune!