| Ajutor324 a întrebat:

Mi-a expirat ITPU la masina azi si am o urgenta si trebuie sa plec din oras, camerele pentru rovineta cumva ma pot prinde ca nu am ITPU? Adica primesc acasa amenda pentru itp sau acele camere sunt strict pentru rovinieta?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are legatura una cu alta dar, daca o sa fii verificat, o sa fii amendat destul de aspru pentru lipsa ITP. Si rovinieta nu este pentru circulatia in oras ci in afara acestuia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Camerele nu au treaba cu ITP ul, dar daca te opreste politia o sa fie mai mult decat o amenda

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Camerele trimit doar amenzi de vigneta.
Pe langa controalele politiei, ai mare grija si de accidente; daca se intampla unul din vina ta, asigurarea nu despagubeste masina, daca nu avea ITP-ul valabil, ca si in cazul soferului beat.