| DarthNiger a întrebat:

mi-am luat de cateva saptamani o bicicleta ( nu stiu ce marca), totul bine pana aici, dupa cateva zile in care am facut ture cu ea, intr-o zi incepe sa se auda un scartait mereu cand se "zgaltaia" bicicleta, mai ales pe drumurile proaste cu gauri, insa cand ma dadeam jos de pe ea, nu se mai auzea, nu stiam de unde se aude, am verificat saua, crezand ca poate de acolo, apoi lantul, apoi rotile si franele insa ulterior am aflat ca acel scartait era de fapt de la amortizor spate, nu stiu cum sa fac acest scartait sa inceteze, e extrem de enervant, chiar nu stiu cum, m-am gandit sa o duc la un centru de biciclete sa se uite cineva de acolo la ea, insa mai intai as vrea sa stiu daca exista o solutie alternativa si poate nu este nevoie sa o duc neaparat si poate imi puteti spune voi cum sa rezolv asta, astept raspuns, multumesc big grin

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ai suspensie spate, acel arc poate face asa. Și eu mi-am cumpărat prima bicicleta și am fost sfătuit sa cumpăr fără acel arc deoacere, după un anumit timp, începe sa facă urat.

| Iote a răspuns:

Probabil trebuie unsa. Dar daca nu stii unde si cum, mai bine o duci la un centru de biciclete.

| DarthNiger explică (pentru anonim_4396):

Si arcul ala nu poate fi scos? sau cel mai probabil o sa afecteze bicicleta?

| DarthNiger explică (pentru Iote):

Crede-ma ca am uns absolut toate piesele fiindca prima oara nu stiam de ce scartaie.

Bula
| Bula a răspuns:

Parerea mea este ca, arcul din amortizor scartaie (a ramas fara lubrefiant) si trebuie unsa,
Daca este de tip "telescop" (incapsulat) atunci trebuie desfacut si uns asa, bine arcul.

Atentie!
NU orice tip de vaselina este bun oriunde, deci trebuie ca umplerea sa fie facuta de un specialist priceput!

| Iote a răspuns (pentru DarthNiger):

Atunci, la "doctor" cu ea!

| mgtow a răspuns:

Doar so schimbi