| IonutMontenegro a întrebat:

Salut TPU, mi-ar putea recomanda cineva o aplicație ceva de unde as putea sa învăț pentru categoria A2?

Răspuns Câştigător
| Setryy a răspuns:

Drpciv.ro/dlexam aici se da sala, am dat pentru a1 am facut numai de acolo am luat cu 20/20. La scoala nici nu am facut ore de legislatie... happy Dar dupa cum zice si Darrio citeste cartea prima data, ce e mai imporatant de acolo si dupa te apuci de teste, iti i-a 1-2 ore sa o rasfoiesti si dupa te bagi pe chestionare.
Cand te duci la sala o sa fie aceeasi interfata si aceleasi interbari.

| IonutMontenegro explică (pentru Setryy):

Salut, pot sa te întreb câteva chestii legate de motociclism (sunt la început de drum și am cateva nelămuriri

| Setryy a răspuns (pentru IonutMontenegro):

Desigur. Poți sa ma întrebi, o sa te ajut cu ce știu deoarece și eu săptămâna viitoare ma duc sa dau traseul happy

| IonutMontenegro explică (pentru Setryy):

Eu abia am făcut prima ora de condus săptămâna trecută(categoria A2)
Am cateva nelămuriri, mi-a explicat instructorul da nu prea am înțeles, deocamdată prima ora am făcut-o pe o yamaha ybr 125, dar mi-a spus ca traseul o sa îl dau pe o yamaha mt 03
Deci bagi contactul tragi ambreajul apeși pe buntoul ala de pornire și bagi a 1 a, eliberezi ambreajul ușor, dar când pui frână tot la fel apeși întâi ambreajul și după frână?
Și când te urci pe motor tragi cricul întâi sau după ce l-ai pornit îl tragi?

| Setryy a răspuns (pentru IonutMontenegro):

Okay o sa fie ușor după 5 6 ședințe deci când vrei sa frânezi sa te oprești tragi ambreiaj ul prima data și îl ți apăsat pana bagi neutru iar, altfel moare motoru când stai la viteza mica, ambreiajul îl tine în viata, eu la scoala când ma opream bagam în neutru de fiecare data când când opream ca să între în minte că la semafor se sta în neutru. Nu iti face griji o sa fie lajer dupa ceva timp... Cu cricul îl tragi după ce te ai urcat pentru ca nu pornește motorul dacă ai cricul pus, e o măsură de siguranță are senzor.

| Setryy a răspuns (pentru Setryy):

Lejer

| Setryy a răspuns (pentru IonutMontenegro):

Am uitat sa mentionez... Eu tot asa facem teste inainte si nu prea mergea bine dar dupa am auzit la cineva pe Youtube ca dupa ce a facut mediul de invatare nu mai putea sa pice cica.Am stat o ora si ceva sa il fac 393 sau cate sunt de intrebari.Si dupa sincer iti zic din ziua aia pana cand am dat sala am picat doar nu stiu 5-6 din 50+ si le faceam in graba... Rezumat :
Iti iei cartea o citesti acolo frumos cat de cat dupa faci mediul de invatare, faci chestionare, si dupa cu 2 zile inainte de sala sau cu o zi inainte mai faci odata mediul de invatare sa fi sigur si gata happy
DECI mediul asta de invatare sa stii ca este foarte bun.

| IonutMontenegro explică (pentru Setryy):

Frate deci când esti la semafor de ex, tragi ambreiajul bagi frâna după schimbi neutru

| Setryy a răspuns (pentru IonutMontenegro):

Da si la verde bagi a 1 a lasi ambreiaj ul usor si dai putina acceleratie

| IonutMontenegro explică (pentru Setryy):

Îmi poți spune la ce sa fiu atent sa nu îmi moara motoru, sau ce sa fac sa nu moara motoru

| Setryy a răspuns (pentru IonutMontenegro):

Ti ambreiaj ul cand vrei sa te opresti nu poti sa te opresti fara ambreiaj moare motorul la viteze mici si sa ii dai putin gaz(acceleratie) cand pleci de pe loc.

| IonutMontenegro explică (pentru Setryy):

Deci cam astea sunt cauzele sa moara motorul?

| IonutMontenegro explică (pentru Setryy):

Frână spate e la fel ca să franez spate trebuie sa trag ambreajul?

| Setryy a răspuns (pentru IonutMontenegro):

Iti recomand dupa ce iei permisul sa franezi doar cu frana fata, la scoala te invata si spate dar cea din fata e cea mai eficienta si majoritatea o folosesc. auzi si sa stii daca vrei ajutorul unor veterani poti sa intri pe forum la "motociclism.ro " acolo suntem toti, e forum destinat motociclistilor si incepatorilor ca noi laughing

| IonutMontenegro explică (pentru Setryy):

Mersi mult de ajutor

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cumpara-ti o carte de legislatie rutiera. Lasa aplicatiile.

| Denila123 a răspuns:

Prietene
scoala rutiera cauta mediu invatare

| lamasanustefan a răspuns:

Scoalarutiera.ro