| costin007 a întrebat:

Salut TPU, o intrebare am, sunt 3modele de motorizari pe benzina de la renault megane de 2litri, intrebarea mea este daca eu am versiunea de 2.0 de 99kw pot monta ambreiaj de la versiunea de 2.0 de 169kw si cam ce marca credeti ca ar fi mai de calitate pentru un ambreiaj? Mersi

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si nu crezi ca cel mai bine intrebi un baiat de la service auto? Ei stiu, deci mergi la ei.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Compatibilitatea o afli in catalogul de piese din care dai comanda.
Sachs si Luk sunt printre cele mai folosite, de calitate ok.

| costin007 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai in detalii are aceiasi dimensiune acelasi numar de dinti doar ca pentru motorizarea mea de 99kw este mai scump decat cel de 165kw fiind acelasi producator si acelasi set de la luk si ma gandeam ca daca pun de la cel de 165 voi castiga un pic de cuplu mai mare

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru costin007):

Ia codul de piesa si vezi daca e compatibil cu motorul tau.
Ai grija si la cutia de viteze, ca in functie de ea se alege si ambreiajul.
Cat despre cuplul "dat" de ambreiaj, cred ca glumesti... Ambreiajul foloseste fix ce ii da motorul. Nu castigi nimic inlocuindu-l cu altul, eventual pierzi, daca pui un ambreiaj care nu rezista la cuplul motorului tau.