| Stancu_Cristian_1998 a întrebat:

o pe o anvelopa mixta(all sezon) trebuie sa scrie M+S si sa aiba imprimat pe ea fulg apa soare etc sau poate sa scrie doar M+S? Din cate am inteles ca daca nu are pe ea si fulgul, soarele etc si scrie M+S nu este mixta. Cum este de fapt?

Răspuns Apreciat de Editori
| OldSoul a răspuns:

M+S inseamna mud si snow, adic, noroi si zapada.

In detaliu:

Pe scurt: marcajul M+S desemneaza anvelopele de iarna sau all-season, deci anvelopele omologate pentru utilizare pe noroi si zapada (mud and snow) de unde si initialele.

Ce nu inseamna? M+S nu inseamna automat ca anvelopele ce poarta acest marcaj sunt all-season.

M+S (mud and snow = noroi si zapada) este o notare standardizata care semnifica faptul ca anvelopele ce o poarta ofera aderenta suficienta pe suprafete acoperite cu noroi, zapada si gheata pentru a asigura o rulare in siguranta.

Notarea M+S (cu variantele M.S., MS, M&S) este prezenta atat pe anvelopele de iarna cat si pe cele all-season si lipseste pe anvelopele de vara.

Anvelopele de iarna au pe langa marcajul M+S si un altul constand intr-un fulg de nea si un munte cu trei piscuri, asa numitul simbol alpin.

1 răspuns:
| вσмвση3ℓ a răspuns:

Scrie M+S, dar arata si soarele si fulgul.