| Codryn_Andrey_1997 a întrebat:

Pentru cunascatori. Ma tot contrazic cu un prieten pe faptul ca el imi spune ca se poate baga din viteza a 4-a direct in 1. Si eu nu cred ca e posibil asa ceva. Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| GaryOfLivia a răspuns:

Poți să o bagi intr-a 1-a dar daca iei piciorul de pe ambreiaj îți rămâne cutia de viteze în drum.
Posibil să ți se ducă toată transmisia.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Multe cutii au o protectie antiprost care te impiedica sa cuplezi treapta I in mers. Dar in rest este posibil, chiar si la viteze mari, fara a fi in acelasi timp si sigur. Dar pana la urma trebuie sa manance o paine si mecanicii si vanzatorii de piese...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca ai o cutie de viteze buna, intra viteza 1, chiar si la viteza mare.
Doar ca motorului nu o sa ii placa deloc big grin

| NeeSan a răspuns:

Daca masina are cutie manuala in H, se poate.

| Codryn_Andrey_1997 explică (pentru NeeSan):

Chiar daca ai viteză mare? Îţi dai seama ca in a 4 cel puţin 60km/h ai

| NeeSan a răspuns (pentru Codryn_Andrey_1997):

Nu conteaza, poti sa fii in a-4-a si daca mergi cu 10 la ora. Si daca mergi cu 100 la ora si o bagi in 1-a o sa iti puste cutie de viteze, dar poti.