| anonim_4396 a întrebat:

Pentru cunoscători, dacă o mașină este înmatriculată în orice țară din U.E. (gen Germania, Franță, Italia Spania etc.) pot să fac ITP, ASIGURARE și ROVIGNETĂ pe RO fără s-o înmatriculez pe România? În concluzie, adică să pot să o am pe numele meu dar înmatriculată pe altă țără? Sau dacă o cumpăr trebuie s-o înmatriculez pe RO?

Mersi anticipat!

3 răspunsuri:
| George1510 a răspuns:

Trebuie înmatriculată! „Proștii satului" (a se citi poliția rutieră) sunt cu ochii pe șoferii cu mașini înmatriculate în altă țară.

| m4n1ak a răspuns:

Nu trebuie sa o inmatriculezi neaparat pe RO daca e pe numele tau.

| IonutCG90 a răspuns (pentru m4n1ak):

Și cum o trec pe numele meu? prin NOTAR sau altfel? Prin contract de vânzare cumpărare la NOTAR e suficient?