| Alexandruuu88 a întrebat:

..recent am achiziționat un renault megane 2 si am vazut in cartea tehnică a masinii ca nu corespund mărimile de cauciucuri...in carte sunt omologate 195/65/r15 si 205/55/r16.Insa pe masina sunt pe 205/55/r17...trebuie sa omologhez cele pe 17?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu o sa iti omologheze nimeni marimi la cauciucuri, Solutia e sa pui ce scrie in carte si gata

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Ai aici explicatia detaliata : https://www.youtube.com/watch?v=P4daFz6pz5Q ...Pe scurt, daca vrei sa le omologhezi ai nevoie de multe hartii si asa mai departe.Mai usor zic eu sa iti cumperi 195 65 r15 si sa le vinzi pe cele pe 17.;)

| Stefan_Razvan_1998 a răspuns:

Trebuie sa le omologhezi pe cele de 17" sau mergi la risc. Oricum nu sunt sanse sa te oprească pentru cauciucuri.

| AntonioAurel a răspuns:

Salut! Orice marime care nu este trecuta in carte, trebuie omologata. Dar mai bine iti cumperi cauciucuri pe 15 maxim 16. Marimile mai mari iti cresc si consumul... Sunt cu garda mai joasa si vei simtii gropile mult mai tare, si asta se va vedea si in schimbarea mai rapida a bucșelor...