| DieterBortscher a întrebat:

Recent am luat permisul de conducere. Am condus un diesel. Stiu cum se face plecarea din rampa cu un diesel foarte bine: Tin frana si ambreiajul apasate, apoi dau drumul la ambreiaj pana la jumatate, iar cand ridic piciorul de pe frana, masina pleaca singura.
Insa vreau sa stiu la benzinar cum este. Nu am incercat inca, insa vreau teoretic sa stiu cam cum se face plecarea la benzinar din panta.
Imi puteti, va rog frumos, sa imi explicati? Cand voi avea ocazia peste o zi-doua sa conduc un benzinar, sa am habar teoretic macar de plecarea acestuia si cum se efectueaza din panta.

Va multumesc happy!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tehnica e aceeasi doar ca la benzina apeși accelerația mai tare

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

La fel. Tot trei pedale are.

| Violleta2022 a răspuns:

Ce-i ala benzinar si diesel?
Tu nu ai luat permis pentru autoturism?

| DieterBortscher explică (pentru Violleta2022):

Tarziu raspuns. Am permisul deja de un an de zile, fara nici un fel de incidente. Cand am pus intrebarea am vrut sa stiu cum se face plecarea din panta la un benzinar, daca exista diferente. Stiu de ce am pus intrebarea asta. Nu ca nu as fi avut unde sa incerc, dar din alte motive personale.

| Anuket a răspuns:

Apeși accelerația și ridici ușor piciorul de pe ambreaj. Cred că așa făceai și pe motorină.

| Irinelp a răspuns:

Salut pe benzină și pe motorină plecarea în rampă se face la fel, singura diferență că la benzină se aude motorul mai puțin diferit decât la motorină.

| Whitesnake99 a răspuns:

Depinde. La benzina aspirat si motor mic e criminal pentru un incepator pentru ca are cuplu mic si pe deasupra si la o turatie foarte mare. La benzina turbo e ceva mai usor, dar in continuare incomparabil cu un diesel. Conteaza si daca ai asistenta automata la plecarea din rampa (pe masinile mai noi). Repet, astea sunt valabile pentru incepatori (si blonde laughing ). dupa cativa ani o sa poti sa pleci in rampa si cu 1.4 75 de cai fara probleme. Sper... Bafta!

| Adrianksy a răspuns:

Salut WhereIsMyGuitar

Nu trebuie sa dai drumul la ambreiaj de tot, accelerezi putin mai tare. Forfecare