| nerito a întrebat:

revin cu o dilema ca numai de astea am parte. Un prieten are bmw 520i motor original 2.0 m52tub20 ( vanos si 6 cilundri in linie ) dar s-a stricat si a luat tot un 2.0 acelasi tip si i-a refacut C.I. a masinii fara serie de motor in ea acum problema e ca acum 3 sau 4 ani daca tot nu avea serie de motor a decis sa puna un m54b22 2.2 benzinar tot vanos tot 6 in linie, tote bune si frumoasa dar acum el pleaca din tara definitiv si vreau sa cumpar masina de la el si sa o inscriu pe numele meu, la rar o sa am probleme cu acest motor? Isi pot da seama ca e un 2.2? 80% la aspect este similar cu cel vechi

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Tu cred ca nu ai ce face vrei sa arunci cu banii aiurea.ala e un rapan de masina, vezi-ti de treaba.Vine fiecare si modifica care cum vrea, poate o fi bun dar eu nu mas baga la asa ceva.Eu prefer o masina asa cum este ea facuta din fabrica.Si nu prea am inteles ce motor original avea adica 2.0 litri si era pe ce anume pe benzina sau pe ce? Motoru ala nou spui ca e 2.2 si e pe benzina si 6 cilindri dar ala primul 2.0 tot 6 cilindri? Daca e pe benzina amindoua atunci nu cred ca vede careva, numa sa nu scrie pe capac ceva, adica sa se vada asa sa sara in ochi, can rest aia is cu pluta habar n-au ei de altele.Ce mai timpenii prin ro cu inscrierea unei masini.In alte tari nici nu te duci cu masina so inscrii, nu-s aia curiosi de masina ta laughing dar in RO te duci stai asa sa vada ei, adica sa vada ce anume? Scuze ca intreb dar cei ala RAR? Si inspectia unde se face? Ma refer inspectia tehnica.RAR ala cred ca e registru auto dar cu ce anume se ocupa aia asta intreb asa ca idee ca nu stiu? Nu vad cei freaca pe aia de la rar de masina mea, adica de ce ar trebuie sa mergi cu masina la ei eu nu prea inteleg. Daca inspectia tehnica se face in alta parte atunci nu vad ce trebuie sa mai faca aia de la rar.aia ar trebuie sa vada ca ai inspectia tehnica si ca masina trece si aia e tot iti face actele simplu rapid, economic.Ce rahat de legi in ro niste idioti cu lelgile lor de doi bani.Adica de ce trebuie sa imi vezi tu mie masina odata ce eu am acte, ce am inspectia facuta totu in regula? RARu ala trebuie sa se ocupe doar cu hartii sa faca acte aia e treaba lor nu sa verifice masini.Frate in alte tari nici nu ai ce cauta cu masina acolo unde o inscrii.Nui de mirare ca aia care pleaca din ro nu vor sa mai auda de tara aia.Numai legi timpite, numai oameni indoctrinati laughing scuze nu zic aici, adica de tine sau cei care au comentat aici ci in general de oamenii din ro.Mai devreme era unu care intreba de ce nu este bar la cinema in RO, probabil omu vazuse prin alte tari.Toti au comentat ca asa e legea ca asa e bine cas copii si bla bla.Dar nu lea ajuns doar asta te fac prost te fac betiv daca cumva spui ca tu asa vezi logica adica sa fie la cinema bar laughing eu asa ceva nu am mai vazut, atita inversunare, atita rea vointa si in a comunica din partea romanilor.EU inteleg nu bei nu esti de acord dar trebuie sa justifici aia sa arati de ce nu-i bine.Ei nu romanii nu trebuie sa arate nimci la ei legea e lege aia e tot nu conteaza cai rea sau cai aiurea, deci de aia in RO oamenii se pot prosti f usor cas f naivi, nu le pasa si cei mai imp nu vor sa gandeasca, nu vor sa stea nitel sa se intrebe stai frate dar de ce e asa si n-ar fi mai bine altfel? Scuze ca am scris aici dar si legea asta cu auto cu raru lor cu tot e o timpenie.Si cu motoare cas mai mari platesti taxa mai mare pentru ce numai aia care au facut legea stiu.Aici este problema ca aia care fac legile nu vin sa justifice, sa arate la lume uite de aia.Ei ceau zis ai bani de masina mai scumpa platesti mai mult la taxe laughing asta e logica dupa care fac aia lelgil acolo. Poate la multi romani li se pare normal dar nu e deloc normal.Normal orice masina ar trebuie sa plateasca aceiasi taxa indiferent ce motor are acea msina, pentru ca tot 4 roti are laughing dar cum spunea ei stiu care e explicatia si tot dupa logica lor nu trebuie sa dea ei explicatii la lume de ce au facut legea asa.Asta e RO astia is oamenii tac si dau bani ca scalvii aia. Daca vine idiotu ales tot de ei si le spune dat si mai mult nu-i problema tac si dau ca asa-i romanu "destept" ca asa se lauda cas destepti ca is frumosi si devreme acasa.Pai daca taci esti prost frate aia esti.Iti mainca vrabia din traista si tu te uiti ca papagalu ala si taci laughing Ce draci am eu pe aia care conduc tara aia, de as avea putere pe toti i-as impusca. Oricum tara aia scapare n-are, asa a fost de cand aparu si asa o sa moara laughing ce povesti se spun la istorie alea is basme laughing laughing

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu, aia de la RAR sunt cofetari si nu fac nici macar deosebirea intre savarina si caltabos. Dar daca nu am dreptate eu tu faci rost de un dosar.