| 1Anonymous2 a întrebat:

sa va spun problema mea..Am luat masina lui fratele meu un Ford galaxy 2001, am plecat cu ea si mi-am facut treburile si stiam ca bateriile de la chei erau descarcate si am incuiat masina bagand cheia in usa si masina s-a incuiat, dar cand sa scot cheia nu puteam, deci era blocata in usa. Am tras si eu stanga dreapta, dar nu iesea, am folosit spray de ala pentru deblocare(nu imi vine acum numele) si dupa vreo 10-15 minute de chin, a iesit cheia de acolo. Cheia este cu Chip, totul bine si frumos, cand mai spre seara, fratele meu a vrut sa plece cu masina, si SURPRIZAA masina nu porneste. Deci motorul se porneste pentru 2-3 sec si se opreste. A zis ca e de la cheie, ca poate am fortat noi cheia si s-a stricat sau dracu cine stie ce. A mai patit cineva asa ceva? Adica poate sa fie de la cheie? Si daca da, cam cat ar costa reparatia? Oricum maine o duce la electric, dar poate exista rezolvare si acasa, astept raspunsuri, ma scuzati pentru scrierea cu greseli, dar sunt cam frustrat acum.

3 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Din ce spui tu, pare ca chip-ul sa se fi defectat.
Acum, asta e destul de aiurea, cred ca ai fortat cam tare daca a ajuns sa se sparga in interiorul carcasei.
Oricum, varianta cea mai simpla e sa foloseasca o cheie de rezerva, daca are.
In caz contrar, va trebui sa mearga la un cunoscator, sa-i faca immo off, sau sa-i rescrie o noua cheie.

| 1Anonymous2 explică (pentru OldSoul):

S-a rezolvat, atunci cand incercam sa scot cheia din usa, s-a desfacut cheia, acolo unde are schemele alea, si a cazut chip-ul jos, si am chemat un mechanic si a zis ca lipseste chip-ul, si masina nu a fost mutata din loc, ne-am uitat pe jos si l-am gasit

| 1Anonymous2 explică:

Am uitat sa va zic, ca bateriile sunt bune si functioneaza eu credeam ca sunt descarcate, insa au fost schimbate, masina este diesel,