| Peter2964 a întrebat:

stiti cumva cum pot conecta telefonul la calculatorul de bord al masinii mai clar la un opel zafira?

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Depinde cum vrei tu sa il conectezi.
Vrei sa il conectezi ca un media player sau ce?
Calculatorul de bord daca vrei sa il conectezi la telefon sau laptop, inseamna diagnoza.
Gasesti diferite diagnoze pe net.
ELM327 este cea mai slaba diagnoza. O am si eu de mult timp si nu am facut nimic cu ea.
E mai mult o jucarie ca iti arata turatia s-a.m.d in timp real.
Iti mai vede si sterge unele erori dar cel putin la mine (peugeot 207 SW din 2011) nu a mers niciodata cu citirea erorilor. Pana la urma mi-am cumparat o clona de diagnoza (lexia) ca cea de la reprezentanta din China.
Asta inseamna diagnoza adevarata happy
Depinde de marca acum, tie iti trebuie un OP COM sau ceva de genul.
Succes!

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cumperi o interfata ELM 327 cu bluetooth, si instalezi o aplicatie compatibila cu el.
ELM 327 se conecteaza la mufa de diagnoza OBD II.