| DaniTDCI a întrebat:

sunt curios daca ar merge cat de cat un scuter daca as amesteca 1 litru de benzina cu jumatate de litru de motorina. Am nevoie sa ajung undeva iar benzina nu imi ajunge. A incerca sa bag si putina motorina, ce s-ar putea intampla in afara de putere scazuta si mult fum? E o petarda de scuter vai de steaua lui.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

în cel mai rău caz nu s-ar aprinde amestecul carburant de la scâtneia bujiei

| xerxes1 a răspuns:

Merge fix pana termina benzina din carburator.

| DaniTDCI explică (pentru xerxes1):

M-am gandit si eu la asta dar ii bag mai putina

| xerxes1 a răspuns (pentru DaniTDCI):

Diluant nitro daca chiar esti disperat.

| DaniTDCI explică (pentru xerxes1):

Multam, ii bag atunci doar diluant nitro si benzina, ulei de amestec nu bag ca merge si fara

| xerxes1 a răspuns (pentru DaniTDCI):

Trebuie si ulei, este esential.Pe vremuri nu exista ulei de amestec, era ulei pur si simplu.