| bibi5961 a întrebat:

sunt in uk si vreau sa imi schimb masina. As vrea sa dau maxim 2000-2500 lire si cu volan pe dreapta (ca asa e aici). Motor maxim 2000cmc3, sa aiba un climatronic, un cruise control, daca ar avea si scaune incalzite si din piele ar fi si mai bine si senzori de parcare (va conduce si sotia masina), si cel mai important, sa fie cu cutie automata. As prefera un diesel pentru cuplu si pentru drumurile lungi care o sa le fac spre Romania, deci as vrea sa fie si confortabila. De regula vom fi 2 adulti in masina si fetita de 1 an. Precizez ca am o slabiciune pentru masinile premium (BMW, Mercedes, Audi), daca ar fi una din ele ar fi si mai oke. Dau funda pentru cel mai bun si argumentat raspuns. Multumesc mult!

8 răspunsuri:
| ExprimareLibera a răspuns:

Nu vrei sa fie si electrica? Dacă tot ai atâtea pretenții, măcar știi una si buna.

| bibi5961 explică (pentru ExprimareLibera):

Nu, ca nu gasesc prize peste tot.

| WhOo a răspuns:

Tu vrei o masina premium la banii aia? Eu unul iti zic sa mai cresti bugetul sau sa te reprofilezi

| bibi5961 explică (pentru WhOo):

M-am uitat pe site-ul autotrader si vad foarte multe Audi B6 (de pe la 2000 GBP incep sa apara si B7), BMW e46 modelul facelift si Mercedes W203 (chiar si modelul facelift), cam la toate 3 modelele vad ca incep pretul de sub 1000 gpb, ma gandesc ca poate pe la 2000-2500 gpb or fi ceva mai oke. Uita-te numai sa vezi ce gasesti la pretul asta pe site-ul ala. Si daca erau doar cateva mai ziceam, ca poate sunt manarite, insa odata ce sunt zeci, chiar sute de masini (vb strict de un model) pana in pretul 2500 gpb, inseamna ca ala e pretul. Aici se stie ca masinile sunt mult mai ieftine, chiar la jumate de pret.

| Celcareajuta a răspuns (pentru bibi5961):

Un audi A4 diesel automat nu gasesti in mintele lui la sub 4000 gpb, tot ce vezi mai ieftin sigur are ceva ce nu o sa iti placa (defectiuni majore inevitabile care or sa te faca sa scoti din buzunar mult mai mult).

Si ce daca sunt sute, pot fi manarite sute, sunt sute de bisnitari care au la vanzare poate 4 odata.

Sfatul meu sincer: iti iei un A4 manual cu istoric verificabil (nici 300.000 de km mersi in uk nu sunt multi pentru modelul respectiv), ideal de la primul proprietar. Renunta la interiorul de piele (o sa mori vara de cald de la el cu tot cu climatronic) - cea mai buna combinatie e textil cu scaune incalzite.

e46 si w203 la sub 1000 gpb ori e ceva cu avans si plata in regim de leasing ori sunt scoase din circulatie si se vand pentru piese ca altfel nu se explica.

Masinile cu volan pe dreapta sunt mai ieftine pentru ca nu prea au cerere (dat fiind ca majoritatea omenirii merge cu volan pe stanga) asta nu inseamna ca nu au costat aproape la fel cand au fost noi si nimanui nu ii place sa isi vanda masina pe nimic

Inca o idee: daca iei o masina cu cutie automata sunt mari sanse sa ai probleme la ea: ori a fost neglijata ori e momentul normal sa o schimbi.

| bibi5961 explică (pentru Celcareajuta):

Sigur, nu e ceva necesar pielea, insa neaparat imi trebuie cu cutie automata

| AndreaNico a răspuns:

Cred ca cea mai buna varianta este un Audi A4. Are tractiune pe fata si e mult mai buna iarna decat un BMW. Piesele de schimb si manopera sunt mult mai ieftine la Audi fata de un Mercedes.

| bibi5961 explică (pentru AndreaNico):

Despre care varianta de a4 zici? si ce motorizare? cum sunt cutiile automate de pe acest model? merci