| cocacola007 a întrebat:

Sunt incepator si as vrea sa imi cumpar o masina. Masina ce mi-a atras atentia este opel astra h gtc(2 usi) an 2005-2008. As vrea sa stiu plusurile si minusurile acestui model. ce spuneti, e un dezavantaj sa ai 2 usi?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Avantajul unei masini cu 2 usi e ca iti da senzatia de ceva mare cand intri in ea, mai ales in fata cu usile mari scaunele parca se da mai in spate fata de una cu 5 usi, si e masina de tineret. Opel nu e bun orienteazate la alta marca straina.

| cocacola007 explică (pentru mgtow):

De ce spui ca opel nu este bun? argumenteaza te rog. multumesc

| mgtow a răspuns (pentru cocacola007):

Maicamea are un opel din 2004 si are probleme grave cu ea nu accelereaza bine, scoate mult fum si o costa in jur de 2500€ reparatiile de bomba si la sistemul de noxe, sant masini facute de chilipir.

| MariusF23 a răspuns (pentru cocacola007):

Nu asculta de el, nu face altceva decat sa denigreze o marca foarte buna, faptul ca el a cumparat o masina facuta varza, nu inseamna ca opel e de rahat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Astra H e un tanc pe roti.
Merita doar daca esti tanar insa cu experienta, si ai unde sa dai in ea.
Minusurile ar fi spatiul mic in interior, scaunele nu foarte confortabile, si intretinerea scumpa, desi fiabilitatea nu este scazuta.
Plusurile ar fi la tinuta de drum. Da senzatia de tanc, abordezi virajele cum vrei tu, sta lipita de drum.
Caroseria e incredibil de tare (o simti la condus de parca ar fi turnata dintr-o bucata), rotile sunt mari iar suspensia foarte tare (iti sparge coiele daca mergi prin denivelari).
Cum spuneam, e un tanc de fuga, nu prea e pentru Romania masina asta, si mai ales, nu pentru un incepator.
As recomanda o Astra G sau un Vectra C, sunt mai prietenoase. In Astra H GTC te simti ca intr-un bolid de raliu.