| billyșorr a întrebat:

sunt la vremea aceea cand imi aleg o masina, prima masină si am nevoie de niste sfaturi, de exemplu: cum e mai ok, cutie de viteze manuală sau automată, tractiune fata sau spate?

P.S: vreau o masina din 2008 in sus si daca ati putea sa imi spuneți cateva modele de masini ( pret aprox 8000 €)

Mulțumesc!

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Seriosule, eu am sustinut intotdeauna ca automata e un rahat, nici la tir nici la masina mica nu e buna pentru ca nu face economie, schimba prost vitezele si intretinerea e costisitoare. La camion e lejer pentru ca e greu sa bagi 12 viteze timp de 9 ore de condus

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fiind prima masina clar una cu tractiune pe fata... si pentru comoditate automata. Eu in banii aia mi as lua o Octavia, manuala, pentru ca automata nu cred ca vei gasi sub 200.000 km

suntserios
| suntserios a răspuns:

@Sofer, parerea ta este irelevanta, dai numai raspunsuri pe langa subiect la aria auto... la fel ca acest DannyDanny. Si daca te ai hotarata la un moment dat sa imi dai ignore pentru ca atat te a dus capul de ce mi te mai adresezi?

| DannyDanny27 a răspuns:

E un buget destul de Ok, la banii ăștia îți poți lua o mașina chiar Ok, dacă vrei ceva bun vezi sa fie sub 200.000 km, recomand tracțiune fata, cutia de viteza automata mi se pare o porcărie, recomand pe cea manuala, pentru ca majoritatea mașinilor sunt așa și e mai ok, depinde ce fel de mașinile îți plac, mașini recomandate de mine la care poți arunca o privire sunt WV Golf, recomand golf 5, 6, WV pasat, Scoda-Octavia, Opel Astra, și contează și dotările, la banii ăștia găsești un WV golf 6 cu dotări excepționale (am găsit eu, dacă vrei, da-mi mesaj ), sper ca te-a ajutat părerea mea!

| suntserios a răspuns (pentru DannyDanny27):

Am auzit pe multi sa zic ca nu se simt soferi daca nu mesteca in benzina, ca simt ei masina mai bine etc etc, dar nu am auzit niciodata pe nimeni sa zica ca o cutie automata e o porcarie. Probabil nu ai condus in viata ta

A, da, sa vezi, nu ai condus in viata ta ca abia 17 ani ai

https://www.tpu.ro/......e-sfaturi/

| billyșorr explică (pentru suntserios):

De condus am condus, destul de mult, am vrut doar sa cer niste pareri!