| BroFrt a întrebat:

? Tocmai ce am luat permisul si as dorii sa-mi cumpar o masina. Eu unul am în minte vreo 2 masini, ori Audi ori Volvo, voi ce m-ati sfatui?

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Volvo, pentru ca este cea mai sigura masina din lume!
Este construita "nemteste", cu reinforsari in usi si foarte buna ca autovehicul.
Audi, daca nu este una din cele scumpe, si este sub $50, 000 are probleme cu motorul sau piese adiacente motorului. La clasele "ieftine" ei nu baga materiale calitative inalte si o gramada din prietenii nostri s-au fript cu Audi.Personal, cred ca, desii este o masina aratoasa, este una din cele mai proaste calitativ, la fel ca si Alfa Romeo, design superb, dar proaste calitativ.
Toyota ori Ford, sunt alte variante bune de luat in seama!

| suntserios a răspuns (pentru Violleta2022):

Ce va mai place unora sa dati sfaturi desi sunteti pareleli cu subiectul.

la ce zici tu acolo jumatate din productia de la Audi inseamna ca are probleme cu motorul si piese adiacente doar pentru ca au preturi sub 50. 000euro? Adica toate A3, A4 si chiar unele A6? sa fim seriosi.

La audi nu exista clase ieftine fiind per ansamblu o marca premium.

Sa bagi in aceeasi oala fiabilitatea unui Audi cu a unei Alfa Romeo chiar inseamna sa nu stii nimic despre masini

| Violleta2022 a răspuns (pentru suntserios):

Da, asa este, eu sofez de aproape 3 decenii numai masini occidentale, deci, am experinta destula ca sa ma pronunt asa. Si da, am un Volvo si o Toyota de care sunt f incantata
la Audi sunt clase ieftine, categoric, clasele A23 si A4 in special. Un Audi bun as recoamnda peste 100mii euro, ala da, merita 100%, dar cine si-l permite doar!
Dar, tu esti cumva inginer auto? Ce va mai place unora sa comentati la parerile altora daca cumva nu va plac, nici macar nu-ti era adresat tie raspunsul, asa ca, fa bine si vezi-ti de treaba ta, daca nu ai nimic sa-i raspunzi celui care a pus intrebarea.

| suntserios a răspuns (pentru Violleta2022):

Trecem peste faptul ca zici ca ai permis de 30 ani... dar conduci o toyota si totusi consideri ca A4 e masina low cost... sa fim seriosi.

in primul rand nu exista clasa A2... asa drept dovada ca nu stii despre ce vorbesti.

Si nu, clasele 1, 3, 4 nu sunt clase ieftine ci sunt categorii de vehicule din alte clase ca si marime si performante, de unde si pretul mai mic.

Un audi de peste 100mii euro inseamna ori o versiune sport ori una de lux, si iarasi ca sa afirmi ca doar acele modele de la Audi sunt de calitate inseamna iar ca nu stii de spui.

Ma doar in pix cu ii era adresat raspunsul daca zici bazaconii s ar putea sa te creada unii asa ca te am corectat.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Violleta2022):

Poti avea permis si de 50 de ani, asta nu te face sofer si categoric nu te face expert in masini. Tata a fost inginer auto, a terminat AR la Politehnica... Avea cu totu alte pareri despre masini decat tine, si carnet de mai multa vreme.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Violleta2022):

P.S: Toyota nu este o masina occidentala...

| relian a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu mai spune povesti ca te mai aud si altii si te faci de rusine pe aici.Ce masini ai condus tu? Nicioata dar absolut niciodata sa nu faci comparatii intre masini decat daca sunt noi.Cum poti sa compari masini folosite? In primul rand nu stii ce fel a fost intretinuta. Poti lua si o toyota si sati manince zilele desi e f simpla.Deci tu ai condus masini folosite, deci uzate habar nu ai cine lea condus si ce problema lea creat.Si normal ca un Audi indif de care ar fi el daca l-ai stricat o sa ai mai mult de furca cu el decat cu un volvo sau o alta pentru ca e mai precisa, are senzori si asa mai departe adica e net superioara oaricarei masini enumerate de tine. Spui ca ai condus Ford? Si fordu e super masina sau cum? Dar ce fod ai condus? Fordu face numai trotinete sa zic asa.Ei la autoturisme is varza doar corvete si camaro is bune in rest varza cu carne.Ei fac trackuri suvuri chestii de genu asta mai bune.Eu stiu ce spun ca sunt in state si nu poti cmpara audi cu ce se vehiculeaza pe aici.Audi e mai bun ca si bmw ca si mercedes chiar.Ce spui tu de sute de mii cred ca nu stii despre ce vorbesti.Aia de o suta de mii e audi A8 si noua nouta cu de toate pe ea.Deci nu mai fa comparatii de masini folosite.Nu ai cum.Cind o sa iei doua masini noi, le conduci tu pe rand atunci poti face diferenta.Dar ca idee masinile germane de la audi, mercedes, bmw si porche is cele mai bune la orice capitol vrei tu.Numai bine.

| Violleta2022 a răspuns (pentru relian):

Cat de necunoscatori puteti fii!

| Violleta2022 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Binenteles ca taica-tu este expertul, nu tu. Din pacate cunostintele si capul lui, nu le poti avea tu!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Revino cu urmatoarele detalii:
-cat vei folosi masina si in ce regim (urban/extraurban, cu bagaje, fara)
-ce buget ai pentru achizitie
-cati bani iti permiti sa dai pe taxe si service
-cat de mare sa fie (A2, A8?).
Apoi putem face o recomandare cat de cat corecta.

| gtr2rr3 a răspuns:

În primul rand, nu ești detaliat deloc, mai multe detalii, poate nu ești priceput și de aceea!
În al doilea rand, Audi pentru ca volvo mi se pare cam anost!
Ex.: Audi pana în 5000 euro și mai nou de 10 ani nu găsești!
-a4 b6
-a6 c5
-a2
-tt