| Anonim99876 a întrebat:

Tocmai ce am luat permisul si mi-am cumparat semnele de incepator, dar am o singura masina pe care o conduce si tata, el având permis de 5 ani, cand se urca el la volan trebuie sa dau de fiecare data semnele jos? Funda celui mai corect raspuns!

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da le folosesti cand mergi tu atat

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu exista un termen limita in care poti purta semnul incepatorului pe autoturismul pe care il conduci. Legea nu interzice montarea semnului distinctiv al incepatorului ("lamaia galbena") pe autoturismele conduse de soferii cu o vechime mai mare de un an.
Montarea semnelor distinctive este obligatorie insa in cazul conducatorilor auto care au obtinut permisul de conducere de mai putin de un an.

| venividivici2017 a răspuns:

Normal ca trebuiesc date jos, tatal tau nu mai este incepator de mult timp. Poti sa ai probleme cu politia, in caz ca sunteti opriti in trafic.Nu este asa greu sa le dai jos si sa le pui inapoi!

| JMKANONIM a răspuns:

Cand sora mea a dat de permis si avea semnele de incepator, cand conducea tata(conduce de vreo 20 si ceva de ani), nu le-a dat jos.