| ThinkDifferent a întrebat:

Tocmai ce m-am apucat de scoala de soferi si sunt la a 5-a sedinta. Intre timp am mai invatat cate ceva dar parca nu suficient pentru a 5-a sedinta. Adica uneori ma blochez cand trebuie sa opresc si nu stiu daca trebuie sa schimb sau nu, ma simt de parca as fi la prima sedinta. Stiu ca astea se deprind cu timpul dar parca fac aceleasi greseli ca in primele sedinte.
Voi cum erati in primele ore de condus?

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Am condus o gramada inainte de a face scoala de soferi. Am permis de 35 de ani si inca mai invat lucruri. Incet-incet, vei invata sa conduci atat incat sa iei permisul.
La a cincea lectie, ce vrei? Sa intri direct in Formula 1? In timp, iti vei crea niste reflexe si vei conduce din ce in ce mai bine.
Dupa capul meu, cand conduci masina, ideea de baza este sa iti pazesti propria piele si pe cea a celor din masina.
De nenumarate ori vei fi in situatia de a avea prioritate, dar ala din stanga ta nu da doi bani; lasa-l pe nebun sa se duca. N-are sens sa mori cu dreptatea in mana.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu circulasem destul fara permis cand am inceput scoala de soferi, si tot era sa ma urc odata pe niste don'soare care traversau nevinovate strada. Ma uitam in alte parti.
Nu am avut probleme cu oprit motorul si incurcat vitezele, dar tot am avut multe de invatat de la instructor.