| Luci003 a întrebat:

Urmează să își permisul de conducere și am un buget de 10.000 de euro. Ce părere aveți intre Audi a5 2.0 tdi și BMW 520d?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Audi. Nu e deloc potrivita tracțiunea spate de la bmw

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nouă ne place un model, ție altul și cum gusturile nu le discutăm, baftă la alegerea ta

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cred ca as alege Audi-ul. Dar o limuzina diesel nu e cea mai potrivita masina pentru un incepator, ca nu te invata nimic, si va fi costisitoare intretinerea.
Mai bine ai da bugetul ala pe o Skoda Rapid 1.0 TSI sau 1.4, mai noua.

| Goete a răspuns:

Eu mi-as lua un Logan nou nout

| gratargratar a răspuns:

La fel ca Skinnnn spun si eu, ca momentan sa-ti iei o masina mai slabuta, nu audi a5 sau bmw 520d.
Eu mi-as lua un WV golf pentru inceput. Banii ii poti pastra, si-ti poti lua apoi in 1-2 ani masina mai performanta, precum cele mentionate de tine.

Iti spun asta din propria experienta. Cand mi-am luat permisul, am condus Tico vreo cativa ani. Acum conduc o masina de 170 CP, dar iti spun ca daca as fi avut masina asta de la inceput, nu stiu daca acum mai eram intreg fizic (sau in viata), gandindu-ma la cum conduceam Tico - ca un bezmetic. Multe accidente sunt provocate de tineri bezmetici, cum am fost si eu la un moment dat.
Fiind incepator, te fura viteza foarte usor si vrei sa impresionezi si prietenii. E o chestie universal valabila pentru baieti.

| Nathalie18 a răspuns:

Eu mi-as lua o masina ieftina 2000 de euro si as circula cu aia un an de zile. O sa faci tot felul de minuni la inceput, palituri minore in parcare, cand dai cu spatele etc pentru ca nu mai e nimeni cu tine care sa iti zica stop, frana..si nu are rost pana te inveti sa iti iei masina scumpa

| Aztecul a răspuns:

A5

| Skinnnn a răspuns:

Esti incepator, nu ai experienta indiferent de cat de pregatit te crezi...
Ia-ti ceva cu un motor mic, fiabil si nu investii toata suma in cumpararea masinii, o sa mai ai nevoie de bani pe parcurs pentru a o intretine.