| LeBaguete a întrebat:

Urmează să susțin examenul auto pe oraş (cat B), şi voiam să vă întreb, ce sfaturi mi-ați putea oferi, ce ar trebui să fac ca domnul polițist să se simta în siguranță? Să iau vreun calmant inainte de examen, să evit să conduc în ziua examenului? Pot refuza sa fiu martor pentru a putea conduce primul? Cunosc zona foarte bine însa îmi este teama ca nu voi putea selecta benzile inainte de intersectie din cauza traficului aglomerat. Orice sfat si orice punct de vedere este bine venit şi ma va ajuta. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Michaelflorin5 a răspuns:

Salut! Sa conduci fara stres, multa grija la prioritati si mai ales la pietoni.Sa faci ceea ce trebuie sa faci fara frica.Sa nu îi comentezi politistului, lasa-l sa isi faca treaba.Referitor la calmant..nu are rost.Totul tine de tine, e un examen usor, nu ai de ce sa te stresezi.Ar fi foarte bine sa conduci chiar inainte de examen, eu am condus vreo 2 ore inainte de examen si m-am dus intre timp la locul de unde trebuia sa pornim si mi-a prins foarte, foarte bine.Sa tratezi totul cu calm si multa rabdare in trafic! Mult succes si cati mai multi km fara incidente!

1 răspuns:
| WAYNEZ a răspuns:

Vorbește cu instructorul ca să-i spună polițistului că în seria ta vrei să fi mai întâi cel examinat. Dacă ești mai întâi martor, s-ar putea ca parcursul si rezultatul examenului tău sa fie influențat un pic și de rezultatul celui la care ai fost martor înainte(emoțiile o sa crească, iar concentrarea o sa scadă dacă cel la care ai fost martor pică examenul). Roaga-te ca la traseu să fi în prima, a doua sau cel mult în a treia serie de examinare. Așteptarea nu va fi lunga si nu o sa te acumulezi oboseală și plictiseală în plus cat astepti.