| heddy10 a întrebat:

Vreau sa cumpar o Mazda 6 berlina, an 2009-2010 cu motorul de 2.0 diesel de 140 cai. Mi-ar fi placut si o benzinara datorita costurilor de intretinere mai mici, dar sunt foarte rare la vanzare si alea putine care sunt, ori imi depasesc bugetul, ori nu respecta cerintele mele. La ce ar trebui sa fiu atent la japonezele astea cand o sa merg sa le vad (ma refer la verificarea din ochi, nu la service)? Ce parere aveti de motorul asta diesel sau de diesel-ul de la Mazda in general? Are ceva probleme masina sau motorul de care ar trebui sa stiu?

As dori sa ma ajutati cu niste aspecte generale de care sa tin cont cand o sa merg sa vad masina. Imi place enorm de mult cum arata si la exterior si la interior și din punct de vedere al dotarilor, dar chiar nu stiu la ce sa ma uit la o astfel de masina ca sa nu-mi iau teapa, pentru ca nu am interactionat mai deloc cu japonezele pana acum.

Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Nu am avut niciodata mazda pe diesel dar pe benzina da mai multe.
Daca iti place acest 6 sa vezi mazda 3 facelift 2018 cum arata...
Pe de alta parte eu nu as lua diesel indiferent de marca.
Despre Mazda iti pot spune ca acolo unde nu gasesti piese aftermaket, piesele originale sunt scumpe rau.
Masinile japoneze sunt cunoscute ca fiind foarte fiabile, dar repet cele pe BENZINA.
Atunci cand cumperi o masina iti iei un amic, cunoscut care se pricepe bine de tot la masini iar pentru linistea ta faci intotdeauna un test auto, o bagi intr-un service de fata cu vanzatorul si ceri o verificare inainte de cumparare.
Seviceul il alegi tu! dar si costul verificarii tot tu il platesti.
Daca vanzatorul o da ranita inseamna ca masina are defecte ascunse si nu te uita la ea.