| Stefan000000 a întrebat:

Vreau să cumpăr un autoturism de la un prieten. Acesta a adus mașina din Germania cu numere roșii și s-a dus înapoi deoarece lucrează acolo. Între timp numerele roșii au expirat și el spune că odată ce au expirat, mașina este radiata. Se poate inmatricula in România în acest caz?

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ceva omiți. Nu putea aduce mașină cu numere roșii, întrucât acestea nu sunt valabile pe teritoriul României.
Poti înmatricula mașina in Romania, probabil va trebui sa predai si plăcutele.
Pana la inmatriculare, poți solicita numere roșii pentru cel mult 3 luni.

| Stefan000000 explică (pentru regis):

Numerele roșii erau de Germania, nu de Romania, de asta zic

| regis a răspuns (pentru Stefan000000):

Cu numere roșii de Germania nu poți intra in Romania.

| Stefan000000 explică (pentru regis):

Numerele au fost europene, nu doar pe tara (sunt doua tipuri)

| regis a răspuns (pentru Stefan000000):

Stiu ce tipuri sunt si repet: cu numere roșii de Germania nu poți intra in Romania.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca se poate inmatricula.

| Adrian5575 a răspuns:

Se pot scoate maxim 3 numere rosii, fiecare este valabil o luna. Apeleaza la cineva care se ocupa de asa ceva, te va ajuta cu dosarul si tot ce trebuie. Nu o lungii prea mult, masina trebuie dusa la RAR, sa o verifice, deci iti trebuie numar rosu valabil sau o duci cu platforma. Succes.

| cyberalex a răspuns:

In plus masina are dreptul la inca un nr. rosu.