| Basileu a întrebat:

Vreau sa fac RAR-ul (sa inscriu masina) la o masina insa,capota fata si aripile (stanga/dreapta) sunt de o culoare un pic mai inchisa (vopsite aiurea, nu dupa codul de culoare).
Pot trece RAR-ul sau nu?
Solutii?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde si unde faci RAR-ul. In unele judete sunt mai exigenti, in altele mai intelegatori.
Diferenta de culoare nu este un defect major, dar depinde cat de pronuntata este diferenta. Multe masini nu ies la fel la revopsire, insa una e o diferenta de un cod, alta e diferenta de trei pagini in paletar.
Daca vopseaua e ok iar diferenta e mica, nu au motiv sa respinga masina. Dar daca e vopsita cu gletiera in fata blocului, nu ar trebui sa fie acceptata masina.

2 răspunsuri:
| SoulReaver a răspuns:

Da poti trece pe talon nu iti scrie codul culorii doar culoarea, gri, albastru etc.

| va21102001 a răspuns:

Salut, da poți sa treci RAR-ul. Legea spune că mașina trebuie să aibă minim 50 culoarea pe care o ai scrisă în certificat. Adică poți avea bara verde si restul masinii gri pentru ca tot treci RAR-ul